Kategoriler
Genel

Yarasa

Yarasa 30 tanesi Türkiye’de bulunmakla birlikte toplamda 986 farklı türü bulunan bir hayvandır. Sadece üreme dönemlerinde bir araya gelen dişi ve erkek yarasalar, diğer dönemlerde genellikle bir arada görülemezler. Doğal yaşam ortamlarında yaklaşık 20 yıl kadar yaşayabilirler. Her yıl kış uykusu yattıklarını da bilinir. Bu kış uykusu süreci 3 ay sürer. Ayrıca yılda sadece bir kez çoğalır.

Vampirlere yansıttıkları tavanda asılı kalma özellikleri herkes tarafından bilinir. Çok uzun süreler tavanda asılı kalabilir. Uçabildiği için her ne kadar kuş türünden sanılsa da yarasa aslında memelidir. Hatta uçabilen tek memeli türü yarasadır. Uçma mekanizmaları yani kanatlarının yapısı kuşlar ile oldukça farklıdır. Kuşların kanatları varken yarasaların el kemikleri birleşiktir.

Yarasaların Yaşamı

Yarasaların yaşamı gece saatlerinde aktif olduğu için vampirlere benzetilir. Film ve kitaplarda gece saatlerinde avlanmaya çıkıp, gündüz ve öğlen saatlerinde karanlık mağara gibi bölgelerde dinlendiği gösterilen vampirlerin bu özelliklerinin tamamı yarasalara aittir. Yarasalar gündüz saatlerini karanlık bölgelerde geçirirken, beslenmek için gece saatlerini tercih ederler.

Yarasalar genellikle koloni halinde yaşarlar. Dünya üzerinde toplam sayıları 4 milyon olarak tahmin edilmekle birlikte bu sayının 35 bin kadarının Türkiye’de yaşadığı bilinir. Vampirler kan emici olarak bilinen hayvanlardır. Fakat tek bir yarasa türü yoktur. 986 yarasa türünden sadece 3 tanesinin kan emdiği bilinir. Geri kalan türlerin ise en sık tükettiği besin böceklerdir.

Gece saatlerinde ve karanlıkta yönlerini rahatça bulmalarını sağlayan ses frekanslarıdır. Çeşitli ses frekansı gönderebilen yarasalar, frekans dalgalarının tekrar onlara yansıması ile yönlerini bulur. Fakat kör oldukları bilgisi yanlıştır. Sadece görme yetenekleri oldukça düşüktür. Yine de bu göremedikleri anlamına gelmez. Dişi yarasalar bebeklerini karınlarında taşır ve doğururlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir