Kategoriler
Genel

Yakut Boğazlı Sinek Kuşu

Yakut boğazlı sinek kuşu türü, Mississippi nehrinin doğu kısımlarında yuvasını kuran sinek kuşu türüdür. Bu bölgede yuva yapan tek sinek kuşudur. Yakut boğazlı sinek kuşu ilk olarak Kuzey Amerika’da keşfedilmiştir. Daha sonraları ise Kanada, Meksika, Orta Amerika ve Karayiplerde görülmeye başlanmıştır. Özellikle ağaçlık ve bahçelik alanlara yuva yapan yakut boğazlı sinek kuş türlerinde yuvayı dişi cinsleri inşa eder. Ayrıca göçmen kuşlar kategorisinde yer alırlar. Bu nedenle kış aylarında güney kesimlere göç ederler.

Yakut Boğazlı Sinek Kuşunun Özellikleri

Erkek ve dişi yakut boğazlı sinek kuşları farklı özelliklere sahiptir. İki cinsiyetinde ortalama büyüklükleri 7 ila 9 cm arasında değişir. Kanatlarını açtıklarında ise büyüklükleri 8 ila 11 cm’ye kadar ulaşır. Ayrıca ağırlıkları ise 2 ila 6 gram arasında değişiklik gösterir. Erkek yakut boğazlı sinek kuşları daha küçük vücuda sahiptir. Dişi yakut boğazlı sinek kuşları ise daha büyük vücut yapısına sahiptir.

Dişi ve erkek yakut kuşlarının genel özellikleri olarak metalik yeşil sırt kısma, grimsi göğüs kısma ve siyaha çalan koyu renkli kanatlara sahip olmalarıdır. Erişkin erkek yakut boğazlı sinek kuşlarına has özellikleri ise yanardöner bir yakut renkli tüyleri ve koyu renklerde olan çatallı kuyrukları olmasıdır. Erişkin dişi yakut boğazlı sinek kuşlarının ayırt edici özelliği ise koyudan beyaza doğru giden yuvarlağımsı kuyrukları vardır.  Ayrıca dişilerin göğüs kısımları genelde beyaz renkte olur. Erkek yakut boğazlı sinek kuşları vücut yapısı olarak dişi cinslerden daha küçük olması ile birlikte birde daha küçük gagaya sahiptirler. Bunun yanı sıra sadece sonbahar aylarında olmak suretiyle senede bir kez tüy dökerler. Beslenmeleri ise yavru iken daha çok protein için küçük böcekleri yiyerek beslenirler. Erişkinler ise genelde çiçek ve çiçekli ağaçların nektarları ile beslenirler.

Yakut Boğazlı Sinek Kuşunun Karakteristik Özellikleri

Dişi ve erkek yakut boğazlı sinek kuşları küçük yapılı kuşlar oldukları için genelde diğer hayvanların saldırılarına karşı korumasızdırlar. Ancak yuvalarını korumada oldukça saldırgan bir yapıya sahiptiler. Erişkin olan dişi ve erkek yakut boğazlı sinek kuşları yalnızca çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir