Kategoriler
Genel

Turna

Çoğu zaman sürüler halinde bulunan turna kuşu türü tarlaların ve sulak alanların büyük kuş türüdür. Küçük kafaları ve iri bedenlerine doğru genişleyen boyun kısımları bulunmaktadır. Erişkin bireyleri kafaları siyahtır ve gözlerinden ense kısımlarına doğru uzanan beyaz bir çizgileri vardır. Boğazları siyah, gagaları açık renkli ve küçüktür.

Turna Yayılışı

Yerleşik olarak yaşamlarını sürdürmeyi tercih eden kuş türleridir. Birçok farklı ülkede geniş bir yelpazede yaylım göstermektedirler.

Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belçika, Butan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Suriye, Tunus, Türkiye, Hollanda, Nepal ve daha birçok ülkede yayılım göstermektedirler.

Turna Yaşam Alanları

Turna yaşam alanları genellikle tarım alanları, orman kenarları, sığ su birikintilerinin olduğu alanlar ve açık meralardır. Üreme dönemlerinde ise genellikle durgun sulak alanları, bataklık orman açıklıklarını, sazlıkla dolu bataklıkları ve pirinç tarlalarını tercih ederler. Genellikle de ağaçlık alanlardan kaçınmaktadırlar. Üreme dönemlerinin ardından özellikle de savunmasız uçuş sürecinde saklanabilecekleri yüksek sazlık alanları tercih ederler.

Turna Davranış

Turnalar genellikle yerleşik olarak yaşamlarını sürdürürler. Ancak bunun dışında yalnızca lokal olarak göçler yapmaktadırlar. Genellikle iki önemli göç noktası arasında gidip gelirler. Kışlama için Temmuz ayında Afrika kışlama noktasına doru göç ederler. Ancak bireylerin büyük bir bölümü Eylül ayında göç ederek Ekim ayında Afrika’ya ulaşabilirler. Göçlerini sürüler halinde gerçekleştirirler.

Turna Beslenme

Genellikle bitkisel olarak beslenmeyi tercih eden kuşlardır. Turna beslenme şekli aynı zamanda küçük kemirgenler, salyangoz, kurbağa ve böcekler şeklinde olmaktadır. Genel olacak mısır, arpa, bitki kökleri, patates, sebzeler, fıstık, zeytin, meşe palamudu, meyveler, ay çiçeği tohumu ve buğday gibi besinleri tercih etmektedirler. Nadiren de olsa sürüngenleri de avlayarak besin olarak tüketebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir