Kategoriler
Genel

Tavus Kuşu

Tavus kuşu Sülüngiller familyasının Pavo cinsi olarak bilinir. Erkek tavus kuşunun çiftleşme döneminde kur yapmasıyla bilinen bu kuş, dinde kutsal bir yere sahiptir. Bu kuşun dişilerinin boyunları genellikle yeşil, boyunları ise kahverengi olur. Erkek tavus kuşlarının sesi duyanların hiç hoşuna gitmez. Heybetli bir görünüme sahip olan bu kuş türü son derece güzel bir hayvandır.

Tarih ve Kültürdeki Önemi

Bu kuş Antik Yunan döneminde tanrıça anlamına gelen bir simge olarak anılırdı. Bu kuş kuyruğundaki tüylerin üzerindeki göz gibi figürlerin nedeniyle Hera’nın simgesi olarak seçildiği düşünülür. Bir rivayete göre Argos Hera’ya hizmet eden çok gözlü bir devdir ve Hermes tarafından öldürülür.

Tanrıça Argos ölünce onun gözlerini tavus kuşunun kuyruğuna döktüğü söylenir. Yezidilikte de kendine yer bulan bu hayvan, hikâyeye göre bu kuşun insanları yaratmakla görevli bir melek olduğu söylenir. İslamiyet’e göre ise bereket, refah ve mutluluğu simgeler.

Tavus Kuşu Türleri

Tavus kuşu iki türe ayrılır: Mavi Tavus Kuşu, Yeşil Tavus Kuşu. Bu kuşlardan mavi olanı genellikle Hindistan’da yaşayan bir türdür. Sürüngen, böcek ve meyve yiyerek beslenirler. Çalılık alanlarda ve kurak alanlarda rahatlıkla yaşarlar. Bu kuş türünün neslinin tükenme tehlikesi olduğu için Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kuş türlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir