Kategoriler
Genel

Şahin

Şahin yani bilimsel adıyla Buteo Buteo, Atmacagiller familyasının bir üyesidir. Düşük risk grubunda olan şahinler, orta boylu kuşlardandır. Kanatları oldukça geniştir. Orta uzunlukta bir kuyruğa ve kısa bir boyun yapısına sahip olan yırtıcı bir kuş türüdür. Yelpaze şeklinde uçan kuşlardır. Tüylerinin rengi çok çeşitlidir ve koyu renkten açık fakat solgun tonlara doğru değişir. Bu tonlar genellikle kahverenginin tonlarıdır. Koyu kahverengi tüylere sahip şahinler olduğu gibi açık sütlü kahverengine sahip şahinlerde olabilir. Kanatlarında yoğunluklu olmak üzere beyaz renkli benekler bulunur. Kısa gagalarının rengi sarıdır fakat uçlarına doğru siyahlık görülebilir.

Şahinin Yaşamı

Şahinin yaşamı açıklık alandaki ağaçlara kurduğu yuvalarda geçer. Bataklık ve meralarda şahinlerin yaşamlarını sürdürebilmesi için oldukça uygun ortamlardır. Özellikle kış aylarında tarım arazileri şahinlerin en sık tercih ettiği alanlar olur. Yırtıcı bir kuş türü olması bu durumun en büyük etkenidir. Çünkü, kış aylarında bu tür alanlarda çok fazla kemirgen bulunur. Bu kemirgenlere şahinlerin için oldukça iyi bir besin seçeneğidir.

Gündüz saatlerinde aktif yaşam sürdürürler. Bu nedenle diğer gündüz saatlerinde aktif olan yırtıcı kuşlar gibi kuluçka dönemleri yılda sadece bir kez gerçekleşir. Bu dönemde Nisan ayına denk gelir. Yumurtalar bırakıldıktan 1 ay sonra yavrular yumurtadan çıkar.

Göçmen kuş türlerinden birisi de şahinlerdir. Avrupa Kıtası’nın büyük bir kısmında yaşamlarını sürdürürler ve bu yaşam boyunca fare, böcek, solucan, kuşlar ve tavşanlar ile beslenirler. Avcılık iç güdüleri oldukça kuvvetlidir. Genellikle yüksek yerlere kurdukları yuvalardan avlarını izlemeleri ile bilinirler. Dairesel uçuş hareketi sergilerler ve avlarını hızlıca yakalayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir