Kategoriler
Genel

Sultan Papağanı

Sultan papağanı oldukça canlı renkleri ve asil görüntüsüyle kuşseverler tarafından oldukça fazla şekilde tercih edilmektedir. Genel olarak turuncu beneği bulunan, kafasında taç gibi gri tüyü olan ve sarımtırak kafa rengine sahip olan Sultan Papağı, muhabbet kuşunun ardından Türkiye’de en fazla sahiplendirilen 2. Hayvan olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Sultan Papağanı ile ilgili A’dan Z’ye tüm detayları hazırladığımız bu yazıyla birlikte öğrenebilirsiniz…

Sultan Papağanı Fiziksel Özellikleri

Sultan Papağanı fiziksel özellikleri arasında en çok dikkat çeken özelliği canlı renkleri ve Mohikana benzer saçlarının olmasıdır. Sultan Papağanının öne çıkan bir diğer özelliği de yanağında bulunan turuncu beneğidir. Oldukça küçük boya sahip olan sultan papağanları çok dikkatli bir şekilde bakılması gereken hayvan türüdür. Dikkatli bakıldığı takdirde; oldukça uzun süre yaşamaktadırlar.

Sultan papağalarının fiziksel özellikleri bu şekilde sıralanırken, genel özelliklerinde en çok dikkat çeken nokta ötüşmeleridir. Konuşmaktan daha çok ıslık çalma benzeri ötüşen kuşların sesi insana huzur veren en güzel seslerden biridir. Erkek sultan papağanları, dişi sultan papağanlarına kıyasla çok daha fazla çabuk konuşabilirler. Çığlıktan ziyade cıvıl cıvıl öten ve çok sayıda papağan türüne kıyasla seslerinin daha kısık olması; Sultan papağının tercih edilmesinde en önemli etkendir.

Sultan papağanlarının birçok farklı rengi bulunmaktadır. Bu renkler aşağıda yer aldığı gibidir:

  • Lutino Sultan Papağanı – Limon
  • Cinnamon Sultan Papağanı – Tarçın
  • Pearl Sultan Papağanı – İnci
  • Pied Sultan Papağanı – Alaca
  • Normal Grey Sultan Papağanı – Gri
  • Albine Sultan Papağanı – Akşın

Sultan Papağanı Sağlığı

Sultan Papağanının bakımında oldukça dikkat edilmesi gerektiğini, özelliklerinden bahsederken sizlere belirtmiştik. Birçok kronik hastalığı bulunan bu türün; en ufak sorunda veteriner kontrolüne götürülmesi gerekebilir. Çünkü hiç ciddiye alınmayacak sorunlar sebebiyle birden bire ölüm riskleri bulunmaktadır. Sultan Papağanları tamamıyla hastalığın esiri olana kadar belli etmezler, yani belirtiler çok fazla dikkat edilmediği sürece görülmez. O yüzden veteriner muayenesini rutinleştirmek faydalı olacaktır. Sultan papağanlarında kronik görülen rahatsızlıklar aşağıda yer aldığı gibidir:

  • Hapşırık: Sultan papağanları günlük rutin olarak birkaç kez hapşurabilirler. Bu durumda endişelenecek herhangi bir şey yoktur. Kuş burunlarında biriken tozları atabilme amacıyla hapşuran sultan papağanlarında hapşurma günde 2’den fazlaysa veya hapşuruk esnasında doğal olarak ortaya çıkabilecek akıntının rengi koyu renkliyse hemen veterinere başvurulması gerekir.
  • Böbrek Yetmezliği: Sultan papağanlarının kronik problemlerinden birisi böbrek yetmezliğidir. Çoğu zaman son evreye kadar belirti göstermezler. Eğer ilk evrelerde bu sorun ortaya çıkarsa ilaç tedavisiyle bu sorun giderilebilir. Fakat son evrede tespit edilmişse ne yazık ki, kurtarmak için yapılacak herhangi bir şey yoktur.
  • Ateroskleroz: Sultan papağanlarında görülen bir diğer hastalık ise budur. Damarların iç duvarlarında insanlarda da olduğu gibi kolestrol, yağ ve enflamatuar atıklarının birikmesi sonucunda kendini gösteren kalınlaşma olarak tanımlanmaktadır. Halk arasında buna damar sertleşmesi adı da verilmektedir. Genel olarak yavru veya genç sultan papağanlarında değil, yaşlılarda görülür.
  • Kronik Yumurtlama: Dişi sultan papağanlarında görülen bu rahatsızlık sık sık görülebilmektedir. Yumurtlayamayınca yumurtaların birbirine yapışması sonucunda bu rahatsızlık ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın getirdiği tek problem bu yumurtaların yapışması değildir. Bu yumurtalar dişi sultan papağanının vücudunda ne kadar kalsiyum ve mineral varsa yavaş yavaş tüketmeye başlar ve sonucunda ölümü getirir.

Sultan Papağanı Karakteri ve Genel Huyları

Sultan Papağanı ile ilgili araştırılan bir diğer konu ise karakteri ve genel huyları olarak dikkat çekmektedir. Oldukça sevecen, sosyal ve komik bir kuş türü olarak dikkatleri üzerine çeken Sultan Papağanları; ıslık çalma konusunda tüm kuş türlerinden daha yetenekli canlılar olarak dikkat çekmektedir. Özellikle erkek sultan papağanları çok uzun süre ıslık seranatları yaparak insana huzur vermektedir.

Genel olarak sevdikleri insanı gördüklerinde ya da aynada kendilerine baktıklarında ıslıklı bir şekilde tepki göstermektedirler. Islık çalmadıkları ya da kafeslerinin çevresinde dolaşıp enerjisini attıkları esnada sevdikleri insanların omuzlarında, kafasında veya elinde olmak isterler.

Sultan Papağanı, nasıl bir ruh halinde olduğunu hareketleriyle belli edebilen sınırlı kuş türlerindendir. İbiğinde bulunan tüyler sayesinde sultan papağanın nasıl hissettiği çok kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Dümdüz tepeye doğru bakan ibik tüyleri şaşırmış veya son derece meraklı olduğu anlamına gelmektedir. Kendini koruma altına aldığını ve o esnada şüpheci olduğunu ibiğindeki tüylerin tamamen kafasına yapışık olmasından anlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı farklı bir kuş türünü sevmez. Eğer yavruluk sürecinden itibaren beraber büyümemişse, diğer kuş için büyük eziyet yaşatacaktır. Eğer illa farklı bir kuş türü getirmek istiyorsanız farklı kafeslere koymalısınız ve aynı anda uçmalarının önüne geçmelisiniz.

Sultan Papağanı Tarihçesi

Sultan Papağanının tarihine göz atıldığında karşılaşılan ülke Avustralya olmaktadır. Yine muhabbet kuşlarının da tarihinin dayandığı Avustralya’da; sultan papağanları yarı kurak alanlarda yaşamaktadır. Diğer birçok Yağmur ormanlarında doğasını yaşatan papağan türleri gibi tiz sese sahip olmamalarının sebebi yetiştikleri coğrafya olarak tahmin edilmektedir.

Yabani sultan papağanları yem bulabilmek adına yere oldukça yakın bir şekilde uçarlar. Sultan papağanları doğa yaşam alanlarında da evcilleştirilmiş haliyle de en kolay üreyebilen cins papağan olmaları sebebiyle en yaygın papağan türü olarak dikkat çekmektedir.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan Papağanı, adından da anlaşılacağı üzere sultan gibidir ve bakımı oldukça zordur. Kafeslerinin oldukça büyük olması gerekir. Kafes içerisinde çok sayıda tünek ve oyuncak bulunmalıdır. Yine kafes içerisinde uçma arzuları geldiğinde uçarken kanatlarını hiçbir yere değmemesi gerekir. Bu yüzden olabildiği kadar büyük kafesler tercih edilmelidir.

Aynı zamanda sultan papağanları kafeslerine hızlı bir şekilde uçarak girmeyi severler. Bu da yine herhangi bir yere çarpmamaları için geniş kafes ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Yatay çubukları bulunan bir kafes satın almanız, Sultan papağanın günlük egzersiz ihtiyacını rahatlıkla karşılaması için gereklidir. Çünkü yatay kafes demirlerine tırmanmayı oldukça sevmektedirler.

Sultan Papağanı bakımı yapılırken kafes temizliğine oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü çok kolay mikrop kapma riskleri bulunmaktadır. Doğaları gereğince yerden yem arayan sultan papağanları, keşfe çıkmayı da oldukça seven canlılardır. Bundan dolayı kafeslerinin dibine kesinlikle gazete serilip, bu gazetenin üzerine zarar vermeyecek tohum veya dallar serpiştirilmelidir. Sultan Papağanlarına bunu yaptığınızda onların oldukça mutlu olduğunu görebilirsiniz. Erkek sultan papağanı için herhangi bir eş yoksa, kafes içerisine ayna koymadığınız takdirde ıslık seranatını duyamazsınız. Ancak size bakarken bu seranatı yapabilirler.

Sultan Papağanı Beslenmesi

Sultan Papağanı beslenmesi de, bu kuş türü için oldukça önem taşıyan bir konu olarak dikkat çekmektedir. Sağlıklı ve bakımları tam olan, herhangi bir rahatsızlık sahibi olmayan Sultan Papağanı; öğününün içerisinde taze sebzeler, ay çiçeği, sarı darı, buğday, kara buğday, beyaz darı ve kırmızı darı gibi farklı tohumlar tüketebilir. Bunların tamamını da kafesine koyabilirsiniz, sıra sıra da koyabilirsiniz.

Dişi sultan papağanı beslenmesi, erkeklere göre bir tık daha farklıdır. Beslenirken mutlaka ek kalsiyum içeren yemler tercih edilmelidir. Mürekkep balığı kemiği kalsiyum konusunda en çok fayda sağlayan gıdadır.

Sultan Papağanları yem verilmeden sadece tohumlarla beslendikleri takdirde, vitamin ve mineral açısından eksiklik yaşayabilirler. Vitamin, mineral ve amino asitlerin kullanıldığı doğru dengeye sahip bir beslenme planı oluşturularak; sultan papağanlarının beslenmesi yapılmalıdır. Aynı zamanda Sultan Papağanı oldukça yüksek seviyede A vitamini ihtiyacına sahip olan bir canlıdır. Bundan dolayı haftada bir kez de olsa taze sebze vermeyi ihmal etmeyin.

Sultan Papağanı beslenmesi konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta; kesinlikle tuz, çikolata ve kafein içeren besinlerden uzak tutulmalarıdır. Şüpheli bir durum sezildiği takdirde; kuşa yeni bir şey vermeden önce veterinere danışılması önerilir.

Sultan Papağanı Temizliği

Sultan Papağanı temizliği konusunda sahibine çok büyük bir görev düşmüyor. Çünkü bu cins, kendi temizliğin kendi yapabilmektedir. Zaten günün büyük bölümünü tüylerini düzelterek ve temizleyerek geçiren sultan papağanlarının ayda 1 banyo yaptırılması onları oldukça mutlu eder. Sultan papağanı için ılık suyun bulunduğu bir banyoluk oluşturmanız, girip kendinizi temizlemesini sağlayacaktır. Bunu çok sık yapmanız önerilmez. Çünkü çok sık yaptırıldığı takdirde oldukça hassas olan bünyelerinin soğuk almasına sebebiyet verebilirsiniz.

Sultan Papağanı Egzersizi

Her kuş türünde olduğu gibi Sultan Papağınında da egzersiz noktasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki, günlük olarak egzersiz ihtiyacını karşılaması için uçması gerektiğidir. Kafese asla kapatmamalı, günün büyük bölümünü kafesin kapısını açık tutarak geçirmelisiniz. Aksi takdirde sultan papağanı bunalacak ve egzersizlerini yerine getiremediği için enerji patlaması yaşayacak ve psikolojisi bozulacaktır.

Kafesi yatay demirli almanız, tırmanarak egzersiz ihtiyacını gidermesi noktasında oldukça önemlidir. Yine kafes genişliğinin içinde rahat rahat kanat çırpabilecek büyüklükte olması da egzersiz ihtiyacını karşılama noktasında ona yardımcı olacaktır.

Sultan Papağanı Eğitimi

Sultan Papağanı eğitimi konusunda tecrübesiz kişiler tarafından eğitim verilmesini önermiyoruz. Çünkü eğitmeye çalışırken, hayvanı rahatsız edip; psikolojik sorunlar meydana getirebilirsiniz. Bu konuda bir uzmanla çalışmanı en mantıklısı olacaktır. Elden yem yeme, sahibinin omzuna konma ve ayna ile sahibi karşısında ıslık çalma içgüdüsel davranışlarıdır. Bu sebepten dolayı herhangi bir şekilde bunlar için ek çaba sarfetmenize gerek yoktur. Sadece yavruyken değil, yetişkinken aldıysanız; size alışması için ona ortalama 14 günlük bir süre vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir