Kategoriler
Genel

Sinek Kuşu ve Özellikleri

Sinek Kuşu, küçük boyutuyla ve kanat çırpış hızıyla oldukça şaşırtıcı bir kuştur. Hiçbir kuş türü geriye uçmayı başaramazken, Sinek Kuşu bunu rahatlıkla yapabilmektedir. Çok hızlı bir şekilde kanat çırpan bu kuş türü, inanılmaz derecede enerji harcamaktadır.

Kolibri familyasına mensup olan bu kuş türü, özellikleri bakımından oldukça donanımlıdır. Birçok farklı şekilde adlandırılan Sinek Kuşu, gösterişli tüyleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sinek Kuşu cinsleri ortalama olarak 11 cm boylarındadır. Ortalama ağırlıkları 3 gram olan bu kuş türü; 20 gram ve üzeri olabildiği gibi, 1.8 grama kadar da düşebilirler.

Bütün Sinek Kuşu türlerinin kendi arasında ortak bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, bütün türlerin vücudunda yeşil renk bulunmasıdır. Bunun haricinde bütün Sinek Kuşları çiçekten beslenirken çiçeğe konmak yerine, hızlı kanat çırpışı sayesinde havada asılı kalmaktadır.

Diğer kuş türlerinden farklı şekilde uçan sinek kuşu, gözle görülemeyecek derecede hızlı kanat çırpmaktadır. Bunun yanı sıra rüzgarın gelişine ve oluşan hava akımına göre de dengede kalabilmektedir. Daha öncede belirttiğimiz gibi bunlara ek olarak geriye doğru uçabilen tek kuş türü olma özelliğine de sahiptir.

Sinek Kuşu yuvasını ağaçlara yapmaktadır. Üreme döneminde ise bu yuvaya 2 adet yumurta bırakmaktadır. Zaman zaman göç etmesi gereken bu kuş, döndüğünde yuvasının nerde olduğunu müthiş derecedeki hafızası sayesinde kolayca bulabilmektedir.

Sinek Kuşu Beslenmesi

Sinek Kuşunun ana besin kaynağı çiçek nektarıdır. Çok nadir zamanlarda böcek yemeyi tercih eden bu kuş türü, oldukça hızlı bir metabolizmaya sahiptir. Sinek Kuşunun kalbi bir dakika içerisinde 1260 kez atabilmektedir. Bu kalp atışının çok fazla besinle sağlandığı bilinmektedir. Sinek Kuşu, çoğu zaman ağırlığından daha fazla besin tüketmektedir. Besin tüketemediği zamanlarda ise; adeta kış uykusuna yatarak, kalp atış sayısını bir dakika içerisinde 50 sefere kadar düşürebilmektedir.

Sinek Kuşu, beslenme sırasında içerisinde nektar bulunmayan çiçeklere yöneldiğinde boşa vakit kaybetmiş olur. Fakat bu kuş, müthiş bir hafızaya sahiptir. Sahip olduğu hafıza sayesinde daha önce nektar aldığı çiçekleri hatırlamaktadır. Bu özelliği sayesinde daha önce içerisindeki nektarı aldığı çiçeklere uğramayarak vakit kaybetmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir