Kategoriler
Genel

Sığırcık

Sığırcık kuş türleri rengi çok koyu, kafaları düz ve gagaları sivri kuş türleridir. Kanatları sivri uçludur ve uçarken üçgen şeklinde görünürler. Erişkinliğine ulaştıklarında renkleri siyahımsı bir hal alır. Gagaları sarı ve ayakları turuncu renktedir. Gövdelerinin alt kısmında yer alan koyu ve kuyruk altları da pul desenlidir. Islıklı, tekrarlı ve taklitçi sesler çıkaran bu kuş türleri başka kuşların ötüşlerini de taklit ederler.

Sığırcık Yaşam Alanları

Sığırcıklar genellikle seyrek ormanlar, tarım arazileri, parklar, meyve bahçeleri, şehir merkezleri ve açık araziler gibi yerlerde yaşarlar. Sığırcık yaşam alanlarıüreme dönemlerinin dışında çayırlar, sulak alanlar ve tarlalarda görülürler. Yayılımları ise Türkiye, Orta ve Kuzey Avrupa, hazar gölünün batısında, Yunanistan, Norveç, İsveç, Finlandiya, Rusya ve Danimarka gibi ülkelere kadar geniş bir yelpazedir. Kış dönemlerinde Afrika’nın kuzey batısında da yer almaktadırlar.

Sığırcık Davranışları

120 kadar türü olan sığırcık kuşlarının kuluçka süreleri 11 ile 13 gün arasındadır. Genellikle 3-5 arası yumurtaları olur. Erkek ve dişiler kuluçkaya sırayla yatmaktadır. Yuvalarını çalı, sap ve kök parçaları gibi malzemelerden yaparlar.

Uyurken büyük sürüler halinde toplanırlar. Toplandıkları alanlar genellikle ormanlar, sazlıklar ve ağaçlık alanlardır. İnsanlara kolaylıkla alışabilen bu kuş türleri diğer hayvan seslerini de taklit etmek gibi ilginç bir özelliğe sahiptirler.

Sığırcık Beslenmeleri

Besin aramak için yerde sıçrayarak gezerler ve sığırcık beslenmeleri genellikle tırtıl, solucan ve kurtlardır. Bunların dışında zeytin ve meyveler de başlıca besinleri arasında yer almaktadır. Çekirgeyle de beslenen bu kuş türlerinin bazıları meyve israfı yaparlar. Bu özelliklerinden dolayı da genellikle çiftçiler tarafından sevilmemektedirler. Geniş bir besin yelpazesi bulunan bu kuş türleri topraktan solucan çıkarmak için de gagaları ile toprağı deşerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir