Kategoriler
Genel

Serçe Kuşu ve Özellikleri

Serçe, Türkiye’de oldukça yaygın olan bir kuş türü olarak kendini gösterir. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yüzlerce üyeden oluşan serçe grupları görmek mümkündür. Sürekli öten serçeler, özellikle sabah saatlerinde ortamın sessiz olmasıyla birlikte duyulur. Serçe seslerinin insan psikolojisi üzerinde olumlu yönleri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Küçük kuşlar grubunda yer alan serçe kuşunun boyutu 10 ila 15 cm aralığında değişim göstermektedir. Başka kuşların özelliğinden de anlaşılacağı üzere; yumurtalarını benekli bir şekilde yapan serçe kuşları, özellikle kuluçka dönemlerinde dikkatleri üzerine çekerler. Çünkü kuluçka dönemleri tüm kümes hayvanlarına kıyasla daha kısadır. Genel olarak 15 gün boyunca kuluçkada kalır.

Serçe kuşları, doğal ortamlarına bırakıldığında eğer olağanüstü bir olay gerçekleşmemişse; 25 yıla kadar rahatlıkla yaşayabilirler. Fakat beslenmeden kaynaklı sorunlar gibi çevresel etkenler sebebiyle günümüzde ömürleri 15 yıla kadar düşmüştür. Bunun temel sebebi, hava kirliliği olarak tahmin edilmektedir.

Serçe kuşları asla göç etmezler. Yerleşiktir ve koloniler halinde yaşamaktadırlar. Koloniler birbirlerine oldukça bağlıdır. Eğer bir kuş kaybolursa; o kuşu bulmak için aylarca araştırma yapabilirler. Bu sebepten dolayı yaralı bir serçe kuşunu eve alıp bakım yaptığınızda; banyo camından, tuvalet camından evin içerisine bir sürü kuş girmesine sebep olabilirsiniz.

Serçe kuşların 1 numaralı düşmanları kedilerdir. Ardından ise yırtıcı kuşlar gelmektedir. Kediler, serçe kuşunun sesine dahi tahammül edemeyen hayvanlar olduğu için bir arada yaşamaları imkansızdır.

Serçe Kuşları Nasıl Beslenir?

Serçe kuşları, doğal yollarla beslenen hayvan türüdür. Her ne kadar tahıl, böcek ve solucandan tohuma çok geniş bir yelpaze içerisinde beslenmeye yatkın olsa da; insan faktörünün değişim meydana getirdiği hayat şartlarından dolayı insanoğlunun ürettiği birçok çeşitte yiyecekle de beslenebilirler.

Tahıl taneleri ve tomurcuklar, besin kaynaklarının oldukça yüksek bölümünü oluştururlar. Bundan dolayı Dünya genelinde “tarlalar için zararlı kuşlar” kategorisinde yer almaktadırlar.

Serçe kuşları, birçok kez evcilleştirilmeye çalışsa da; bu anlamda başarılı sonuçlar elde edilememiştir. Doğal yaşam alanları doğa olan serçe kuşlarını evcilleştirmek için çaba sarfetmek, psikolojik anlamda onları kötü duruma sürükleyecek ve kısa sürede hayatın kaybetmesine sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir