Kategoriler
Genel

Sarı Gagalı Dağ Kargası

Sarı gagalı dağ kargası; karga ailesinin mensubudur.Ancak bu kuş türünün gagası kıvrık ve uzun olması ile beraber sarı renktedir. Bu kuş türü 36 ile 39 santimetre uzunluğundadır. 65-74 santimetre genişliğinde olan bu kuş türü kırmızı gagalı kargaya nispeten daha uzun kuyruğa sahiptir. Sarı gagalı dağ kargası kırmızı gagalı kargadan daha kısa kanatlara sahiptir. Sürü halinde yaşayan bu kuşlar sesi ile kırmızı gagalı kargalardan ayrılır. Yaz aylarında çoğunlukla böcekler ile beslenen bu kuşlar meyveler ve artık etler ile de beslenir.

Sarı Gagalı Dağ Kargası Yaşam Alanı

Mağara ya da uçurum kenarı gibi kayalık yerlerde yuva kurabilirler. Avrupa’nın yüksek dağlarında yaşayan bu kuşlar Alplerde de yaşar. Sarı gagalı dağ kargası yaşam alanı orta Asya ve Hindistan gibi yerlerde de vardır. Kuyruklarının uç kısmı yuvarlak olan bu kuşlar kanat altlarında iki ayrı renk tonunda tüylere sahiptir. Siyah tüylerinde yeşil ile mavi arası parlamalar görülür. Dişileri ile erkekleri aynı görüme sahiptir. Genç sarı gagalı dağ kargalarının renkleri daha mattır.

Tüylerinde parlamalar görülmez. Erişkinlerinden daha koyu kahverengi tonlarında olsa da sonbahar aylarında kırmızı rengine yaklaşır. Kırmızı gagalı kargalar ile benzer yerlerde yaşarlar. Bu nedenle akrabaları olan kırmızı gagalı kargalar ile karıştırılabilir.

Sarı Gagalı Dağ Kargası Özellikleri

Sarı gagalı dağ kargası ile kırmızı gagalı karga arasındaki en belirgin farklılıklardan biri kanat ile kuyruk boyu oranıdır. Sarı gagalı dağ kargası yaklaşık olarak eşit kanat ve kuyruğa sahipken kırmızı gagalı karganın kanadı daha geniş ve büyüktür.Sarıgagalı kargaların kanatları gövdeye doğru daralır. Kırmızı gagalıya göre daha yuvarlak kanatlara sahiptir. Sarı gagalı dağ kargası özellikleri diğer kargagillere benzese de kendine has görünüşe ve davranışlara sahiptir. Nisan sonu ve mayıs başı gibi üreme dönemine girerler. Koloniler halinde kuluçkaya yatan bu kuş türü iri yuvalar yapar. Çalı ve dal parçalarından yaptıkları yuvalarını kıl ve tüyler ile döşerler. Yumurtaları beyaz ile krem rengi arasındadır. Yumurtaları gir-yeşil ve kahverengi lekelere sahiptir. 30 gün boyunca yuvada kalan yavrular iki eş tarafından büyütülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir