Kategoriler
Genel

Saka Kuşu

İspinozgillere ait bir kuş türü olan saka kuşu parlak renklere sahip, kafesler de beslenen ve ötüşü ile ilgi çekmesi ile çok tercih edilen kuş türüdür. Bazı bölgeler de azat kuşu olarak da anılır. Ötüşünün beraberinde görselliği ile de ilgi odağı olan saka kuşları farklı tüylerin desenlerine ve renklerine sahiptir. Görünümleri serçeyi anımsatsa da kendilerine özgü renkleri ile hemen fark edilmektedirler. Erişkinlerde kafa yapısında ki kırmızı rengi ile gözlerindeki siyah tüyler uyum halindedir. Boyun yanları ve başın üst kısımları siyah ve geride kalan kısmı parlak beyaz renkten oluşmaktadır. Sırt rengi kahverengi ve kanatlarında sarı şeritler ile beyaz benekler bulundurur. Renk cümbüşü olarak hafızalarda kalan saka kuşları boyutları 12-13 cm’dir. Kafes ortamında 14 yıla yakın yaşam sürdürebilen sakalar doğal hayatta 6-8 yıl arasında yaşayabilmektedir. 

Saka Kuşu Yaşam Formu

Saka kuşun birçok formu vardır. Yaşam alanları değişmekle beraber genellikle Avrupa, Türkiye, İran, Orta Asya’nın batısı, Fas, Cezayir, İngiltere’nin güneyi, Rusya’nın Karadeniz’e yakın bölgeleri denilebilir. Saka kuşunu Türkiye’nin hemen her coğrafyasında yaz kış görmek mümkündür. Genel olarak ağaçların bol olduğu alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Doğa da deve dikeni tohumuyla beslenmektedir. Sürü halinde yaşayan bahçelerde ve parklarda karşılaşabileceğimiz bir kuş türü olan saka kuşu küçük sürüler halinde görülür. Ağaçlara kurdukları yuvaları yerden ortalama 4-10 metre yükseklikte olur.

Gezgin kuş grubunda bulunan Saka kuşu kısa süreli göçler gerçekleştirir sonrasında tekrar yuvasına döner.

Kafeste beslenen saka kuşu beslenmesi özel karışım yemleri ile gerçekleştirilir.

Saka Kuşu Türleri

Saka kuşu erkeğinin başında ki kırmızı renk daha fazla alana yayılmış geniştir. Boyutları biraz daha büyük ve gagaları da daha sivridir. Birçok renk ve desen de farklı görünümlere sahip saka kuşunun çokça türü bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenler saka kuşu türleri ise şunlardır;

Anadolu sakası: Küçük formlarda daha minik olurlar. Oldukça cana yakındır. Kafese uyumu da bir hayli kolaydır.

Akdeniz sakası: Ilıman iklime uyumludur, Akdeniz’in kıyı bölgelerinde sıkça rastlanmaktadır.

Sibirya sakası: En iri büyük olan bu türdür. Dikkat çekici görünümü ile hafızalara kazınan bir türdür. Yapısı yabani ve kafes ortamına uyumlu değildir. Sert geçen iklimi atlatmak için Kasım Aralık aylarında göç ederler. Genellikle Kuzey Amerika’ya göçen sakalar bu göç zamanlarında da yakalanmaları gerçekleştirilebilir.

Keneset: Görüntüsünden dolayı bu ismi almış olan kuş, ense bölgesin de küçük bir kızıllığa sahiptir.

Mart Sakası: Göç ettikleri zaman Mart ayıdır. İsmini de buradan almış olan bu tür Kanarya ile çiftleştirilmesinden yeni tür kuşlar elde edilmektedir. Ötüşü ile en dikkat çeken kuştur.

Beyaz saka: Silme ak gerdan isimi de kullanılan bu tür tamamen beyaz tüyler ile kaplıdır. Bir kısmında ise kanat uçlarında biraz kızıllıklar görülebilir.

Himalaya Sakası: Renklerinde ve ötmelerinde farklılık oluşturan bu tür ismini de bulunduğu ve yaşam gösterdiği Himalaya dağlarından alır. Kafa kısmında siyah renk görülmez.

Saka Kuşunun Beslenmesi Ve Ek Besin

Doğada beslenirken çeşitlilikten yararlanan saka kuşları tohum, yaprak ve meyveleri tüketmektedir. Kafes bakımında saka kuşu beslenmesi için kullandığınız çeşitli yemlerin yanında meyveler ile karışım sağlayarak çeşitlilik sağlamanız mümkündür. Tükettikleri meyveler; elma, çilek, kayısı, karpuz, armut. Saka kuşları ıspanak, brokoli gibi yeşillikleri de severek yerler bunlar da beslenme de kullanılabilir. Yemleri ise ; marul tohumu, turp tohumu, rapisha, yulaf, sarı haşhaş tohumu ve kara lahana tohumları.. Sakalar doğal yaşamda ağaç yapraklarını rahatlıkla tükettikleri için kafes içinde beslenecekleri dallardan bulundurabilirsiniz. Bunlar karaağaç ve söğüt olabilir.

Saka kuşları ek besin olarak hem bizler için hem de doğadaki bütün canlılara fayda sağlayan yumurtayı kullanabilirsiniz. Yumurtayı haşlayıp kabukları ile parçalar ezerseniz besleyici vitamin dolu bir ek gıda elde edeceksiniz.

Saka Kuşlarında Üreme

Mart sonu ve Nisan aylarında saka kuşları üremek için kendi seçtikleri çiftlerini bulmuş olurlar. Eşleştiklerine göre sıra yuva bulmaktadır. Eşleri ile yuva aramaya başlarlar. Doğada ki yaprak dal çalılardan yardım alarak yuvalarını inşa eder. Ağaçlara kurdukları yuvanın sonunda dişi kuş yuvaya 4 ile 6 arasında yumurta bırakır. 14 gün kuluçka dönemi sürer bu sürenin sonunda çatlayan yumurtalardan yavru sakalar çıkmaya başlar. Yumurtalar belirli zaman aralıkları ile yumurtladığı için yavruların birbiri ile buluşması hemen gerçekleşmez. Bazen saatler bazen birer gün ara ile yavru sakaların yumurtadan çıkması tamamlanır. Yeni yumurtadan çıkan yavruları beslemek dişi anneye düşer. Yavrularını kısa zamanlarda devamlı besler. Bu beslenme süre iki hafta sürer. Bu süre içerisinde yavrular besin ile gelişir ve tüylerinin çıkması tamamlanır. Beslenme süresini tamamlayan yavrular için artık uçma vakti gelmiştir. Ve ilk uçma yumurtadan ilk çıkan ve diğer yavrulara göre daha gelişim sağlayan yavrunundur. İlk uçuş yavrular için bir hayli zor olacaktır.

Yavru Sakalar İçin Beslenme

Yavru sakalar anneleri tarafından yarım saatte bir beslenmektedir. Bundan dolayı saka yavru beslenmesi yavruları sık sık beslemeniz gerekecektir. İlk besinleri için hayvansal proteinler ile beslenmesi daha sonra bitkisel gıdalara geçilmesi sağlıklı olmalarına yardımcı olur.  Yumurta sarısı, çimlendirilmiş tohumlar ve hatta kırmızı elma yavru saka kuşu için besleyici bir kaynaktır.

Saka Kuşu Bakımı

Her canlının bakımında özen gösterilmesi gerektiği gibi saka kuşu bakımında da dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Temastan hoşlanmayan saka kuşlarını fazlaca ellemek ve sürekli temas ile sevmek doğru değildir. Çabuk strese girer ve küserler. Bu küçük kuşların hassas olduklarını bilerek temasta bulunmamak iyi bir tercih olacaktır. İçme suyunu taze bulundurmalı sık sık değiştirmelisiniz. Sıcaklık değişimleri ve ani ısı farklılığı bağışık sistemini olumsuz etkiler. Sağlıkları ve uzun ömürlü olabilmeleri için bakım ve sağlığa uygunluk önemlidir su ve yem kaplarını mümkün oldukça her gün yıkamalısınız. Uzayan tırnaklarını özenle kesmelisiniz.

Saka Kuşlarında Kafes Özelliği

Sahip olduğunuz yeni saka kuşunu kafesine alışması ve benimsemesi için ona zaman vermelisiniz. Yeni kafesini önce keşfedecek daha sonra etrafı ile ilgilenmek isteyecektir. Bir süre kafesten çıkarmamak alışmasına yardımcı olacaktır. Alışkın olmadığı ortam da panikleyecek ve uçarken etrafa çarparak kendine zarar verecektir. Ani ve hızlı hareketlerden hoşlanmazlar. Hassas olduğunu ve çabuk korkacağını bilerek yaklaşmalısınız. Kafeslerin boyutu tercihe göre değişiklik göstermesi ile birlikte kafes özelliği ortalama 100x50x80 cm olması önerilir.Saka kuşları yıkanmayı ve serinlemeyi severler. Kafesine içmesi için koyduğunuz su haricinde zaman zaman yıkanması ve rahatlaması için de su bulundurabilirsiniz.

Kafes kullanımı yüksek bir yere asmanız veya sürekli hareketten uzak bir bölümde bulundurmanız sakaya kendini daha güvende ve rahat hissetmesini sağlayacaktır. Alışma süreci biraz zaman alan bu tür için sabırlı olmalısınız.

Kafes temizliği de önemlidir. Hijyenik olması için mümkün oldukça her gün temizlemenizde fayda vardır. Yem yerken kafesini dağıtacak ve boş yemleri ayıramayacaktır.  Kafes içine yerleştirdiğiniz kağıdı günlük değiştirmeniz saka kuşunun dışkı ile teması azaltılmasında etkili olur.

Kafesin genelini ve tüneklediği çubuğu en az hafta bir defa temizlemelisiniz. Veterinerin önerdiği zamanlar da parazit aşılarını uygulayabilir ve sağlıklı kalması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir