Kategoriler
Genel

Penguen

Kuşlar genellikle uçabilen canlılar olsa da, penguenler yapıları gereği uçamazlar. Genellikle soğuk bölgelerde yaşamasıyla bilinen penguenler Kuzey yarım kürede görülmezler. Kuzey kutbunda da penguen görülmez. 17 alt türü bulunur. Yaşadığı bölgenin iklim özelliklerine göre boyutları ve tüy yapıları farklılık gösterir. Uzunlukları 30 ile 105 santim arasında değişir. Penguenler içinde en büyük olan tür İmparator penguenlerdir. Boyu 1 metre 30 santime ulaşan imparator penguenler bulunur. Genel olarak penguenlerin daha sıcak bölgelerde boyutları daha kısadır. Bazı penguen türlerinin ağırlığı 45 kilogramı bulabilir. Anatomik özelliklerinden dolayı dik bir pozisyonda ayakta durabilirler. Yüzebilen kuşlardır. Denizdeki canlıları avlayarak beslenirler. Sürü halinde yaşarlar. Üreme döneminde de binlerce kuluçka kolonisi bir arada bulunur.

Penguenin Fiziksel Özellikleri

Penguenin fiziksel özellikleri diğer kuş türlerinden farklılık gösterir. Özellikle tüy yapısı diğer kuşlardan oldukça farklıdır. Kanatlarında uzun telek tüyleri bulunmadığı için uçma özelliği yoktur. Fakat kanatlarını sıklıkla vakit geçirdiği denizde yüzmek için kullanılır. Kanatları başarılı birer yüzgeç görevi görürler. Ayrıca kanatlarını buzun üzerinde kayarken yardım almak için de kullanırlar.

Yüzükoyun buzun üzerinde kayarak kilometrelerce mesafe gidebilirler. Sırt kısmındaki tüyleri siyah veya gri karın bölgesindeki tüyleri ise beyaz renklidir. Vücutları tüylerle kaplıdır. Derilerinin altında ise kalın bir yağ tabakası bulunur. Bu sayede soğuktan korunabilirler. Kısa kuyruğu ve vücudunun gerisinde bulunan ayakları vardır. Baş bölgesinde bulunan tüyleri alt türlerine göre farklı renklerde olabilir.

Penguen Özellikleri

Penguen özellikleri arasında en gelişmiş olanı yüzebilme kabiliyetidir. Avlanmak için vakitlerinin çoğunu denizde geçirirler. Yalnızca üreme mevsimi geldiğinde karada vakit geçirirler. Denizde yüzme hızları anatomik yapıları sayesinde saatte 10 deniz mili hızına ulaşabilir. Tehlikelerden kaçmak ya da avını daha hızlı yakalayabilmek için yüzme hızlarının iki katına çıkabilirler. Soğuk koşullarda hayatta kalabilmek için bazı özelliklere de sahiplerdir.  Bulundukları iklimin özelliğine göre vücut ısıları kendiliğinden uygun hale gelebilir. Bunun için deriye giden kan miktarını azaltır ya da yükseltir, tüylerini dikleştirerek de ısıdan korunmaya çalışır. En çok bilinen penguen türleri imparator penguenler, kral penguenler, Galapagos pengueni, küçük penguenlerdir. Penguen türü ne kadar Güneyde bulunursa ağırlıkları ve uzunlukları da o ölçüde artar. Yüksek vücut ısıları sayesinde soğuktan etkilenmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir