Kategoriler
Genel

Pelikan

En çok tanınan ve hatta en çok sevilen su kuşlarından biri olan Pelikan, uzun gagaları ve bembeyaz tüyleriyle göz kamaştıran güzelliğe sahip hayvanlardır. Gagaları genellikle açık- koyu sarı renkteyken tüyleri beyazdır. Gagalarında besin toplamak için büyükçe bir keseleri vardır. Bir besini yemeden önce gagalarında toplayarak daha sonra tüketirler. Bu özellikleri, avlanmaları için büyük bir avantaj sağlar. Boğazlarında da suyu süzen bir yapı vardır. Ayrıca gagalarında bulunan bu kese genişleme özelliğine de sahiptir.

Genellikle soluk beyaz tüyleri olmasına rağmen bazı pelikan türlerinde kahverengi tüylerde bulunabilir. Toplu halde yüzdüklerinde pembe renkte de görüldükleri olmuştur. Zaten koloni halinde yaşayan kuş türleri arasındadır. Bu nedenle genellikle toplu halde görülürler. Su kuşlarından olan pelikanlar, yuvalarını daha çok otluk alanlara yaparlar. İyi derecede yüzme yeteneğine sahiplerdir. Ilıman iklimde yaşamaya elverişli oldukları için kış aylarında daha sıcak bölgelere göç ederler.

Pelikanların Yaşamı

Pelikanların yaşamı genellikle balık tüketerek devam eder. Su kuşları oldukları ve uzun süre yüzdükleri için balıkla beslenmelere gayet doğaldır. Perdeli ayakları sayesinde çok iyi yüzebilirler. Bu süreçte gagalarındaki kese çok önemlidir. Çünkü avlanırken balıkları bu kesede biriktirir daha sonra yerler. Balıkları yerken kesedeki suyu süzmek için boğazların perdeyi andıran bir süzgeç vardır. Büyük balıkları yerken zorlanabilirler. Bunun için balığı fırlatarak direkt yutmak, pelikanları farklı kılan özelliklerindendir. Doğal yaşam alanlarında 15 ile 25 yıl arası yaşayabilirler. Kuluçka süreleri yaklaşık 1 ay olmakla birlikte 1 aydan fazlada olabilir. Yumurtadan çıkan yavrular ilk olarak tüysüz olurlar. İlerleyen dönemlerde siyaha çalan kahverengi tüyleri çıkmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir