Kategoriler
Genel

Peçeli Baykuş

Ülkemizde en çok bulunan baykuş türlerinden bir tanesi de peçeli baykuş. Açık renkli yapısı ile bilinir. Yüz bölgesinden, karın dış yüzeyine ve göğüs kısımlarına kadar olan yerleri beyaz renkli olmaktadır. Yaratılışları gereği yüzleri kalp şeklinde olan kuşlardır. Göz renkleri genel olarak koyu olan renklerden meydana gelmektedir. Sırt kısımları sarıya yani bej rengini andıran kısımlardan meydana gelir. Kanatları daha çok aşağı kadar uzanan ve oldukça uzun bir yapıdadır. Bacaklarını meydana getiren noktaların tamamı oldukça uzun olması ile boy ölçülmesi pek söz konusu olmaz. Boy uzunlukları ortalama olarak 33 ile 39 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Peçeli Baykuş Yaşam Alanı

Peçeli baykuş yaşam alanı olarak daha çok kurak olan iklimleri tercih eder. Burada ağaçların az olduğu daha çok geniş arazileri, tarımsal olan arazileri ya da açık olan alanları kullanırlar. Viran hale gelmiş olan binalar içerisinde harabe olan yerlerin oyuk kısımlarına yuva yaparak buralarda yaşamları sağlanır. Yiyeceklerini daha çok kurbağalar, böcekler ya da tarla fareleri ile sağlarlar. Sesleri uzatarak adeta acının içinde yakınmaya benzeyen bir ton ile hem korkutucu hem de ürpertici bir tıslama olarak çıkar. Geniş olan bahçeler içerisinde yaşamlarına devam eden ve tarımsal kimyasal ilaçları, besinleri ve insanlara olan baskı ile türlerine göre bir tehdit unsuru olmaktadır. Ülke içerisinde genel olarak peçeli baykuş türlerinden oluşur. Batı, Orta ve Güneydoğu Anadolu içerisinde kırsal olan kesimlerde görmek daha çok mümkün olmakta.

Peçeli Baykuş Genel Özellikleri

Peçeli baykuş genel özellikleri arasında ilk olarak başının büyük ve her yerinin tüyle kaplı olması gelir. Kuyruğunun kuşlara oran ile kısa olması kanatların daha uzun ve enli olmasına yardımcı olur. Diğer türde olan baykuşların kanat yapıları adeta bir insan boyutu kadar olmaktadır. Tabi ki sadece bu değil bir de serçe boyutunda kanatları olan serçe türleri de yer alır. Gaga kısımlarının oldukça kıvrık olması pençelerinin keskin ve kancalarının tırnaklı olması bilinir. Kıvrak parmaklı oluşu da bilinen özelliklerden birisi. Sadece avı için oldukça güçlü olan pençelerini odaklamayı tercih ederler. Baykuşların genel olanları ıssız ve tenha olan yerler içerisinde avını avlamayı seçer. Tüm beden kısımları yumuşak ve ince tüylü olması ile bilinir. Tüyler uçuşa geçtikleri anlarda susturucu görevinde yer alır. Ve uçuş sırasında bu kuşların kanat çırpma seslerini duymaya da imkan yoktur.

Gözleri oldukça iridir. Gözlerinde yer alan oyuk sayesinde hareket işlevini yapamaz ve keskin bakışları vardır. Adeta arabalarda yer alan far gibi yuvalarında oldukça sabit kalırlar. Boyun kısımlarının tam 270 derece açı ile dönerek etrafını izleme özelliği vardır. Ebat olarak dişiler erkeklerden daha iridir ve yuvalarına bir üreme sırasında 2 ile 10 arasında yumurta bırakması söz konusu olmaktadır. Kuluçka süreçlerine yattıkları adımlarda bu konumlarına göre yumurtadan çıkma süreleri 30 ile 40 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtadan çıkan ilk yavruların çıktıkları an hem kulakları hem de gözleri kapalı olur. Yavruların yuvada kalma süreleri de gelişimlerine göre değişiklik gösteren adımlardan bir tanesidir.

Peçeli Baykuşlarda Görme Kabiliyetleri

Peçeli baykuşlarda görme kabiliyeti oldukça fazladır. Mor ışıkların görüntülerine neden olan kimyasal bir maddenin oluşmalarına neden olur. Bu durum ise hücrelerin en minik ışık altında dahi kimyasal bir uyarıya dönüşmelerine neden olacaktır. İnsanlar yalnızda bir ışık için yanmasını da gördüğü gibi baykuş bu noktada nesneleri olduğunca net görmek için tercih edilir. Tüm kuşlarda üst gözlerinde yer alan kapaklarda alt gözlerine değme durumlarında bu biçimleri baykuşların tam tersi yapması da dikkatleri çeken adımlardandır.

Peçeli Baykuşlarda İşitime Duyuları

Peçeli baykuşlarda işitme duyuları en az görüş kadar hassas olmaktadır. Her nasıl oldukça az olan ışık içerisinde dahi avlarını tutma yetileri olduğu gibi gece karanlık anlarda duyma yetileri de yer almaktadır. Az olan ışık içerisinde avlarını tutabilme gibi yetileri kulakların en minik sesleri dahi duyacak kadar duyarlı olmasından kaynaklanır. Oldukça hassa bir yapı gösteren kulakları gece tenha durumlarında bile uçabilen pervaneyi kanatlanan sesi ile ya da herhangi bir şeyin kemiriliyor olduğunu bazı anlarda iğnenin yere düşmesini anlamasına dahi yardımcı olur.

Peçeli Baykuşların Baş Tüyleri

Peçeli baykuşlarda baş tüyleri bir kaşık modelinde ve adeta ses sinyali gibi kulağında toplanmasına yardımcı olur. Bazı baykuş türleri içerisinde kulak delik kısımları o kadar iri olmaktadır ki baş kısmının da yanlarının tamamının tüyler ile kaplı olmasına neden olur. Bu ses titreşimleri o an kulak kısımlarına vurduktan sonra ise diğer kulağına da aynı şekilde gelmektedir. Bu baykuşların hayatları üzerinde olan ufak zaman dilimleri ise aslında ses titreşimlerinin de geliş yönüne uygun bir şekilde tespit edilmesi ile yer alır. Baykuşların hayatlarında enteresan bir şekilde olarak kulaklarında perdeler yer almaktadır. İstediği anda bu perdelerin açılması mümkün olurken istediklerinde de kapatma özelliklerine sahip olmaktadır. İstirahat durumlarına çekildikleri anlarda ağır olan uçları ile kulakların perdelerini açarlar ve süratli uçma durumlarında tekrar kapatma adımlarını da tercih ederler.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir