Kategoriler
Genel

Ötücü Kuşlar

Ötücü kuşlar farklı ses ve ötüşe sahip kuşların genel adıdır. Farklı boyutta yapıda ve türde altmıştan fazla kuş ailesi ve bu ailelere mensup yüzlerce ötücü kuş cinsi bulunur. Küçük ve beslemeye müsait olmayan ötücü kuşlar dahi güzel seslerinden ötürü evcil hayvan olarak beslenir. Tehlikeleri haberdar etmek gibi amaçlarla çoğunlukla da çiftleşme çağırısı olarak öterler. Güçlü bir sese sahiptirler. Seslerini geniş bir alana ulaştırmayı başarırlar. Ötücü kuşlar kendi içlerinde yalancı ötücüler ve öz ötücüler olarak iki alt sınıfa ayrılırlar. Ötücü kuş ailelerinin bazıları güçlü ve güzel seslerinin yanında parlak renklere de sahiptir. Cennet kuşları ailesi de hep renkli parlak tüylere sahip hem de güçlü sese sahip ötücü kuşlardandır. Erkek ötücü kuşlar, dişi kuşları etkileyebilmek adına yüksek seste öterler.

Ötücü Kuş Aileleri

Ötücü kuş aileleri arasında en güzel seslilerden biri baştankaragillerdir. Küçük olan bu kuşları ağaçlarda çalılıkların içinde görebilmek mümkündür. Dokumacıkuşugiller de küçük yapılı kuşlardandır. Yaygın olarak görülen serçe bu ailenin bir üyesidir. Kırlangıçgiller ailesi de küçük yapılı ötücü kuşlardandır. Kutuplar haricinde dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. Edebiyata konu olmuş ve birçok cinsi bulunan kuş ailesidir. Karatavukgiller ailesi nispeten daha büyük orta boyda ötücü kuşlardır. Birçok alt cinsi bulunur.İspinozgiller ise boyutları 10-20 cm arasında değişen ve birçok renkli alt türü bulunan kuşlardır. Bu aileden olan saka kuşu güzel ötüşü sebebiyle sıklıkla avlanır ve kafes kuşu olarak beslenir.

Ötücü Kuş Çeşitleri

Güçlü ötüşleriyle sığırcıkgiller ailesi sürü halinde gezen kuşlardan oluşur. Benekli parlak tüyleriyle diğer kuşlardan kolaylıkla ayrılır. Avrupa, Asya ve Afrika doğal yaşam alanlarının olduğu bölgelerdir.

Ötücü kuş çeşitleri içinde dünyada en yaygın olarak görülen ötleğengiller geniş bir ailedir. Tüm dünyada görülür. Küçük cinsleri olabildiği gibi orta boylu cinsleri de olan ötücü kuşlar arasındadır. Ağaçlarda çalılarda rastlamak mümkündür. Örümcek kuşugiller ise orta boyutta kuşlardır. Asya Avrupa ve Afrika’nın ormanlarında ve çalılıklarında yaşarlar. Güzel bir sese sahip olmayan hatta rahatsız edici sesi olan kargagiller ailesi de ötücü kuşlar arasındadır. Ötücü kuşlar arasında en iri boyutta olan kuşlardır. Ses taklidi yetenekleri de bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir