Kategoriler
Genel

Ördek

Ördek, kaz ve kuğu türünü de içinde barındıran geniş bir türdür. Su kuşları arasında bulunur. Özellikle deniz suyu en rahat yaşadıkları sudur. Ördek kelimesinin kökenine bakıldığında “dalgıç” anlamına geldiği de görülür. Vücutları ise uzun ve geniş yapıdadır. Boyunları da gövdelerine göre kısadır. Perdeli ayakları sayesinde rahatlıkla yüzebilirler. Yabani ve evcil olmak üzere iki tür ördek vardır. Evcil ördekler, sahiplenen kişiyi kolayca benimseyebilir ve annelerine yaptıkları gibi sahiplerinin peşinden ayrılmazlar. Fakat suyu seven canlılar oldukça için mutlaka uygun koşullarda bakılmaları gerekir. Yüzebilecekleri bir ortam sağlayamayan kişilerin ördek sahiplenmemesi en iyisi olacaktır. Su kadar yeşillik alanları da seven ördekler, bu bölgedeki solucan gibi canlılarla beslenirler.

Ördeklerin Özellikleri

Ördeklerin özellikleri arasında en bilineni paytak yürüyüşleridir. Onları sevimli kılan da budur. Beslenmek için ise tahıl grubu ürünleri ve böcekleri tercih ederler. Yaklaşık 20 tane ördek türü bulunur. Ayrıca yüzerken, etraflarındaki diğer ördeklerle yarıştıkları da bilinir.

Su kuşları arasında en hızlı uçan tür ise ördeklerdir. Yıl içerisinde çok fazla kez ürerler. Uzun yıllar süren eş bağları da vardır. Üremeden önce yuvalarını yaparak kuluçkaya yatarlar. Kuluçka sürelerinin bitişinin ardından yumurtadan çıkan yavruları yüzmesi için suya yönlendirirler. Yuvalarını sakin, otluk bölgelere kurmayı severler. Bazı ördeklerin yumurtalarını terk ettikleri görülmüştür. Bu durumda yumurtalar tavukların kuluçkasına yatırılabilir. Yaşamları boyunca otlar, böcekler, balıklar, solucanlar ile beslenirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir