Kategoriler
Genel

Muhabbet Kuşu

Günümüzde en çok beslenen tür olarak dikkat çeken Muhabbet Kuşu; Dünya üzerinde bulunan en küçük papağan türüdür. Hemen hemen her pet shop tarafından sahiplendirilmesi yapılan Muhabbet Kuşu, gerek sesi; gerekse görüntüsüyle bulunduğu eve huzur veren şirin mi şirin bir canlıdır. Muhabbet kuşu özellikleri; her ne kadar fazla bulunmasından dolayı basit gelse de, küçücük bedenine göre oldukça fazladır. İşte Muhabbet kuşu ile ilgili tüm detaylar…

Muhabbet Kuşu Fiziksel Özellikleri

Muhabbet kuşu ile ilgili araştırılan en temel konu muhabbet kuşu fiziksel özellikleri olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizde bulunan yaygın evcil hayvanlar listesinin kesinlikle ilk sırasında yer alacak olan söz konusu canlı türünün boyları genellikle gagadan başlayarak kuyruğa kadar 17 cm ila 23 cm aralığında değişim göstermektedir. Günümüz şartlarına göre uzunlukta 1-2 cm kısa veya uzun olma durumu görülebilir.

Doğada yeşil tüy rengine sahip olan muhabbet kuşlarının kanatları, kafaları ve sırtlarında siyah renkli oldukça sık çizgiler yer almaktadır. Dişi muhabbet kuşlarının burun çevreleri kahverengi ya da pembe renge sahiptir. Erkeklerde ise bu renk mavi ve yeşil tonlarıdır.

Erişkin olmayan muhabbet kuşlarının alnında yaşla birlikte çekilen çizgi izleri bulunmaktadır. Gözleri oldukça koyu renkli olmasıyla dikkat çeker ve yaşlandıkça bu renk solmaya ve son olarak griye dönmeye başlar. Tamamen yaşlanınca ise gri renk tam anlamıyla görülür. Seçici üretim sayesinde Muhabbet kuşu konusunda oldukça geniş bir renk yelpazesi elde edilmiştir. Bugün mavi, sarı, beyaz renkli muhabbet kuşlarının yanı sıra yeşil ve menekşe renklerine sahip muhabbet kuşlarına da oldukça sık bir şekilde rastlanılmaktadır.

Muhabbet Kuşu Sağlığı

Sağlıklı bir muhabbet kuşu, bakımları eksiksiz bir şekilde yerine getirildiği takdirde 7 – 15 yıl aralığında yaşam süresine sahiptir. Muhabbet kuşu nadiren görülmekle birlikte 20 yıla kadar da yaşayabilmektedir. Fakat bu durum; oldukça nadir görülür.

Muhabbet kuşları, kuş türleri arasındaki en hassas canlılar olarak dikkat çekmektedir. Muhabbet kuşu besleyen kişilerin onlara çok iyi bakmaları gerekir. Kolay bir şekilde hasta olabilen bu kuşlar, çok zor tedavi olurlar. Hem kendilerini hem sahiplerini üzüntüden oldukça kötü bir psikolojiye sokabilirler. Herhangi bir hastalık belirtisi varsa, doğaçlama ve efsane yöntemler yerine kesinlikle veterinere başvurmalısınız. Çünkü sorun sandığınızdan daha ciddi olabilir. Muhabbet kuşu sağlığı konusunda tehdit uyandıran hastalıklar aşağıda yer aldığı gibidir.

  1. Trichomonas: Trichomonas bakteriyel bir hastalık olarak kendini göstermektedir. Eğer muhabbet kuşu erişkin evrede değil de yavruysa; ölümcül sonuçlar doğurabilir. Erişkin kuşlarda bu hastalık ölümcül seviyede kritik olmasa da; hemen tedavi edilmediği takdirde ölüm sonucu doğurabilir.
  2. Fransız Tüy Dökümü: Muhabbet kışlarında çok sık görülen bir hastalık olarak dikkat çeken Fransız tüy dökümü, özellikle yavruluk döneminde görülür. Ölümcül olmayan bu hastalık, kuşun uçmasını engeller ve yine hemen veterinere başvurulması gerekir.
  3. Guatr: Kuşlarda guatr hastalığının görülme sebebi iyon eksikliği olarak dikkat çekmektedir. Guatr hastalığının temel sebebi ise hatalı beslemedir. Bu yüzden kuşlarınızı doğru beslemeye özen göstermelisiniz.
  4. Papağan Humması: Halk arasında papağan ateşi olarak bilinen Papağan Humması, yine Trichomonas gibi mikrobik bir hastalık olarak dikkat çeker. İştahsızlık sonucunu çıkaran bu hastalık günden güne muhabbet kuşunun erimesine sebep olurken aynı zamanda nefes güçlüğü ve ishal sorunlarını beraberinde getirir.
  5. Uyuz: Muhabbet kuşlarında kronik olan ve sık görülen hastalıklardan bir diğeri de uyuz olarak dikkat çekmektedir. Özellikle ayaklarda ve gagalarda kaşıntı şeklinde görülen hastalık, pullanma, kepeklenme ve deri çatlamasıyla tanınmaktadır.
  6. Psitacine: Genç yaşlarda etkisini gösteren kronik hastalık Psitacine, kanat ve kuyrukta bulunan hemen hemen tüm tüylerin dökülmesine sebebiyet vermektedir. İlerleyen süreçte kuşun gagasında kangren problemi meydana getirebilecek kadar ciddidir. Bu yüzden en ufak dökülme belirtisinde dahi hemen veterinere başvurmayı gerektirmektedir.
  7. Karaciğer Rahatsızlıkları: Muhabbet kuşlarını etkileyen bir diğer hastalık ise karaciğer rahatsızlıkları olarak öne çıkmaktadır. Gaganın normal seviyesinden fazla uzaması, ishal ve depresyon bu rahatsızlıklar sonucu oluşurken, tüy köklerinde farklı renkler de görülebilir. Yine yanlış besleme sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlıkların giderilmesi oldukça zordur. Bu sebepten dolayı kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ölümcül olabilir.
  8. Kahverengi Hipertrofisi: Muhabbet kuşlarında yaygınlık sıralamasına göre görülen bir diğer hastalık ise budur. Çok yaygın görülmez. Yaşlılarda ve özellikle dişi muhabbet kuşlarında etkisini gösterir. Hormonal bozukluklardan kaynaklanmaktadır.

Muhabbet Kuşu Karakteri ve Genel Huyları

Muhabbet kuşu fiziksel özellikleri ve sağlığı bu şekildedir. Oldukça farklı karaktere ve genel huylara sahip olan Muhabbet kuşuyla ilgili detaylar devam ediyor. Oldukça nazik ve uysal kuşlar olarak dikkatleri üzerine çeken Muhabbet kuşunun sahibine alışması, özellikle yavruluk sürecindeyken oldukça kolaydır. Sadece birkaç saat içerisinde sahibini benimseyebilir.

Muhabbet kuşu alacak kişilere çift olarak almak önerilir. Çünkü çift muhabbet kuşları yalnız kalmadığı için, tek muhabbet kuşuna kıyasla çok daha enerjik ve mutlu olmaktadır. Fakat çift olmalarının da sahiplerine olumsuz etkisi bulunur. Çünkü, çift olduklarında sahiplerine tek olduklarındaki gibi yüksek bir ilgi ve bağ göstermezler. Ses taklit yetenekleri de çok fazla gelişmez.

Muhabbet kuşu oyuncu bir hayvandır ve enerjisi oldukça yüksektir. Diğer evcil kuş türleriyle kıyaslandığında gürültü çıkarma anlamında oldukça az gürültü çıkarırlar.

Muhabbet Kuşu Tarihçesi

Muhabbet kuşunun tarihçesi araştırıldığında karşımıza çıkan ülke Avustralya olmaktadır. Avustralya otlaklarında hala mevcut olarak oldukça büyük sürüler halinde yaşayan muhabbet kuşları tamamen doğal ortamda büyüdükleri için, evcil gibi tepkiler veremezler. Evcil muhabbet kuşlarına kıyasla daha küçük boyutlardadır.

İngiliz kuş bilimcisi olan John Gould, yıllar 1830’u gösterdiği sürede Avustralya’da sürüler halinde bulunan muhabbet kuşunu ilk kez Avrupa’ya getiren isim olarak bilinmektedir. Kısa zaman içerisinde muhabbet kuşu Avrupa’da en favori evcil kuş türü olarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

Yıllar 1894’ü gösterdiğinde Avustralya bu kuşun ihraç edilmesini sağlayarak, Avrupa’da daha karlı bir iş kolu oluşmasını sağlamıştır. Böylelikle muhabbet kuşu daha yaygın bir hal almıştır.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşları oldukça aktif ve oyuncu hayvanlardır. Enerji düzeyleri oldukça yüksektir. Kuşlar için büyük bir kafes almanız önerilmektedir. Çünkü büyük kafes içerisinde uyuması, oyun oynaması, yemek yemesi ve rahat gezinmesi sağlanacaktır. Kafes çubuklarının dikey değil, yatay olması gerekir. Çünkü yatay kafes çubuklarında muhabbet kuşunun tırmanması daha kolay olacaktır. Tırmanma ile egzersiz ihtiyaçlarının bir bölümünü gün içerisinde karşılayabilen muhabbet kuşu; günlük belirli aralıklarla uçurulması gerekir. Uçurulurken ev veya işyerinde camların kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü camdan dışarı uçup kaybolma tehlikeleri bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşu beslenmesi yavrular ve erişkinler için farklı şekillerde yapılmalıdır. Yeni yem kırmayı öğrenen yavrular için aspur ve dal darı ağırlıklı bir diyet uygulamak oldukça faydalı olacaktır. Yumuşak olmalarından dolayı yavrular bunlarla çok daha rahat beslenecek ve yediklerinde daha kolay gelişip, mutlu olacaklardır.

Yetişkinlerin mama düzeni oldukça önemlidir. Ana besin kaynağı olarak pet shoplardan alınabilecek muhabbet kuşu yemleri verilebilir. Kabuklu yemlerin kabukları zamanla yemlerin üzerini tamamen örtebilir. Bunların günlük olarak temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra havuç, brokoli, mısır, ıspanak gibi taze besinler verilebilir. Muhabbet kuşu beslenmesi noktasında en dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle şeker, çikolata, tuz gibi besinlerden uzak tutmaktadır. Kafeslerinde de her daim hazır su bulundurulması gerekir.

Muhabbet Kuşu Temizliği

Muhabbet kuşu temizliği için dışarıdan müdahale etmenize gerek yoktur. Kendi temizliklerini ve tüy bakımlarını aynı kediler gibi gagalarını kullanarak yapabilirler. Fakat, tüy ve parazit sorunlarının önüne geçebilmek için; ara ara su kullanarak da temizlenmeleri gerekir. Ayda bir bu temizliği yapmanız yeterli olacaktır. Sık yapıldığı takdirde zaten hassas olan bu canlıların soğuk algınlığı yaşamasına sebebiyet verebilirsiniz. Muhabbet kuşu temizliği için kafes altına bir ılık su ile doldurulan banyoluk bırakmak yeterlidir. Burada kendini yıkayacaktır. Duş sırasında en dikkat edilmesi gereken nokta banyo yapacağı alanda kesinlikle rüzgar olmamasıdır.

Muhabbet Kuşu Egzersizi

Oldukça enerjik ve oyun sever canlılar olarak dikkat çeken Muhabbet kuşları gün içerisinde birçok egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Eğer kafesini yatay çubuklu alırsanız; egzersiz ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük olarak düzenli bir şekilde kanatlarının açılması ve uçma yeteneğinden mahrum kalmaması için 2 – 3 saat aralığında uçmaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı evde bulunan camları kapatarak uçmalarını sağlayabilirsiniz. Egzersizleri noktasında bu 2’sini yaparak, kuşunuzun günlük egzersiz ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşu eğitimi, diğer kuş türlerine göre daha kolaydır. Fakat biraz zor algıladığı için süre bakımından daha uzun sürebilir. Ödül yöntemi uygulanması gereken muhabbet kuşları konma, ele gelme gibi eğitimleri sevgiye bağlı olarak alırlar. Sahibiyle aralarında en ufak bağ olduğu takdirde belirli komutlarla eline, omzuna ve kafasına konması gerektiğini algılayabilirler. Konuşma eğitimi ise özel bir sarfiyatla verilmelidir. Muhabbet kuşları uzun süre bir söze maruz bırakıldığında bunu belki 100, belki 1000. Duymalarından sonra taklit etmeye çalışırlar. Fakat konuşma eğitimi sadece böyle verilmez. Doğru taklit ettiği takdirde onu ödüllendirecek mama gibi gıdalar verilmeli, sevilmelidir. Bu konuda kesinlikle bir uzmandan yardım almanız faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir