Kategoriler
Genel

Martı

Martı kuşu herkes tarafından bilindiği gibi denizlere ait olan bir kuş türüdür. Martıgiller familyasına ait olan ve denizi olan tüm dünya üzerinde yaşamlarına devam etme özelliği ile bilinen bir tür olmaktadır. Çöl ve kutup üzerinde yaşamasına asla olanak yoktur. Yaklaşık olarak 35 cm kadar boyunda, sivri ve uzun bir şekilde yer alan kanatların olduğu, hem yüzme hem de uçma yetenekleri ile yeryüzünde yerini alan, perde ayakları ile oldukça sevimli bir kuş türü. Bilindiğinden de çok fazla türleri yer almaktadır. En çok bilinen türleri arasında gümüşsel martı, kara martı, cüce martı ve güler martı yerini almaktadır. Genellik ile daha çok toplu koloni halinde deniz kıyısı olan yerlerde yaşamayı tercih ederler. Kafa bölgelerinde yer alan tüyler daha çok kış aylarında beyazlaşırken yaz aylarında daha koyu bir renk halini alır.

Martı Özellikleri

Martı kuşlarının tüy renkleri genel olarak beyaz, siyah ya da kül rengi olarak bilinir. Kanatlarının büyüklük durumları ise iyi bir şekilde uçmalarına yardımcı olan adımlardan bir tanesidir. Suyun içlerine dalma özellikleri yoktur. Deniz üzerinde koşullar ne kadar kötü olarak yer alır ise alsın yine de deniz üzerinde yüzerek dinlenmeyi tercih ederler. Gaga yapıları olarak orta bölümde yer alan ve buraya kadar düz bir şekilde inerken uç kısımlara doğru daha çok kanca şeklini alması bilinir. Kuyruk kısımları daha çok çatallı bir şekilde ve ayaklarının ön parmaklarında perdeli bir halde olması arka parmaklarının da perdesiz olması ile dikkatleri çeker. Denizin yüzey kısımlarından kıyılara kadar her şey ile beslenirler. Oldukça iştahlı olan bir kuş türüdür. Yedikleri böceklerden, leşlere, yumuşakçalardan çöplüklere kadar her şeyi tüketirler. Eğer yedikleri şeyler arasında bir plastik parçası olursa sürekli bir tokluk hisleri olacağı için acıktıklarını fark edemeyecek ve açlıktan ölmeleri de söz konusu olacak.

Çöplerin çok fazla olduğu kıyı kesimlerinde oldukça fazla gözlenmektedir. Her ne kadar zarafetten ödün vermeyen dış görünüşleri olsa bile oldukça kötü ve kulakları tırmalayan bir ses tonları yer almaktadır. Yapısal olarak oldukça  sosyal olmaları ile dikkatleri çekerler. Her ne kadar kuş olsalar bile insanlar ile iç içe  bir şekilde yaşamayı oldukça çok severler. Ortalama yaşam süreleri de 25 yıla kadar çıkar.

Martılarda Üreme Nasıldır?

Martılarda üreme her kuş türü gibi yumurtlama türü ile olmaktadır. Toplu bir şekilde koloni olarak yaşamayı tercih eden bu kuş türleri bataklık gibi kıyıları tercih ederek buralarda yuva yapmayı tercih ederler. Evlerin çatılarında, göl ya da deniz kenarları onlar için en uygun olan alanlardan bir tanesidir.

Çiftleşmeleri sadece ağız yolları ile olmaktadır. Yosunlar ile örterek yaptıkları yuvaların muntazam olması için pek emek vermezler. Dişiler bir döllenme sırasında yuvalara ortalama olarak iki ya da üç yumurta bırakıtlar. Kuluçka süreleri ortalama olarak 3 ya da 4 hafta arasında yapısına göre değişiklik gösterir. Kuluçka için sadece dişi yatmaz. Erkek ve dişi olan martı bu noktada nöbetleşerek sırası ile yatmayı tercih ederler. Yavrular ilk yumurtadan çıktıkları anlarda esmer olarak çıkarlar. Yavruları ve yuvaların korunması ile de hem erkek hem de dişi olan martılar beraber hareket etmeyi tercih eder. Anne ve babasının gagasına aç olduklarını anlatmak için vuran yavrular 4 ve 6 hafta arasında uçmayı da öğrenirler. Yuvadan uçarak kendi hayatlarına odaklanırlar.

Türkiye İçerisinde Bulunan Martı Türleri

Ülke sınırlarında bulunan martı türleri beş çeşit olmaktadır. Bunlar;

1. Ada martısı : Sadece koloniler halinde hayatlarına devam eden ve kıyıdan uzakta yer alan adalar ile kayalık bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Denizlerin yüzey kısımlarından ortalama olarak bin metre kadar yüksekliğe uçmayı başaran türdür. Üreme durumları için ortalama olarak yükseklik içerisinde bitki örtülerini kendilerine mesken ederler. Nisan ayının ortasından itibaren mayıs sonuna kadar çiftleşme durumu bunlar için uygun olmaktadır. Temmuz ayının başında ortaya çıkan yavrular yuvadan uçmayı öğrendiği an gördüğü bir koloni içerisine karışır. Şu an her yerde bu türlerin avlanması yasaktır. Akdeniz kıyıları içerisinde özellik ile de  Mersin silifke yöresinde bir hayli fazlası ile bulunmaktadır.

2. Bayağı martı : En sık görülen tür olması ile dikkatleri çeker. Sarı renginde olan gagasının yanı sıra boz olan kanatları hem de sırtı boz renk olan kuşların geri kalan tüm bölgeleri de beyaz olarak yerini almaktadır. Bacakları yaşam alanlarına uygun olarak bazılarında pembe bazılarında da sarı olarak yer alır. Boy uzunlukları 56 cm civarına kadar çıkmaktadır. İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde olan göllerde ya da deniz kıyılarında yaşamlarına devam ederler. Bu tür martıların avlanmaları şuan yasaktır.

3. Karabaş Martı : Göl kenarlarından deniz kıyılarına kadar bu noktalarda her an rastlanan tür. Avları sınırlandırılan türlerden biri.

4. Küçük martı : Başları yaz mevsiminde siyah olup üremelerine de yaz aylarında devam eden ortalama 28 cm boyunda olan martılar.

5. Kara sırtlı martı : Sırtlarında kanatları üzerinde olan siyah renkli tüylerden dolayı farklı bir martı türü oluşturan tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir