Kategoriler
Genel

Leylek

Büyük ve uzun bacaklı olan Leylek türü mevsimlik göçlerini sağlayan genel olarak beyaz ancak kanat ve kuyrukların belirli kısımları siyah olan kuş türüdür. Ortalama olarak bir metre boyunca olan kuşlar tahmini olarak üç ile dört kilogram arasında gelmektedir. Leylek kuşları daha çok güneyden kuzeye doğru göç etmeyi tercih ederler. Fakat Anadolu ve Avrupa içerisinde istisnai bir durum olarak da yer almaktadır. Ülkemiz içerisinde ve Avrupa sınırlarında doğu ve batı yönlü olarak yer alan göç yapan türleri de bulunur. Leyleklerin göç etmeleri durumlarında daha çok karaları takip etmesi ile gitmeleri de yer almaktadır.

Leylekler Hakkında Bilinen Genel Bilgiler

Leylekler hakkında genel olarak bilimsel olan ciconia adı bilinir. Bu durum ise Latince içerisinde Leylek anlamına da gelen bir sözdür. İki farklı olan alt türü de yer almaktadır. Ciconia ciconia ciconia ve ciconia ciconia asiatica olmaktadır. Çok eski çağlardan bu yana kadar adeta günümüze gelmeyi başaran nadir canlılardan bir tanesidir.

Kenya içerisinde bir Miyosen yatağı üzerinde bulunan 25 milyon yaşında olan leylek fosili bu durumun en bilimsel kanıtı da olmaktadır. Bu fosilin şu an günümüzde yaşamlarına devam eden beyaz leylek ile aynı olduğu da düşünülmektedir. Bunun yanı sıra bir de Maboko Adası içerisinde yer alan miyosen yatağında bulunun kalıntıların da aynı olması ile bu durum kesin gibi düşünülmektedir.

Leyleklerin Fiziksel Özellikleri

Leyleklerin fiziksel özellikleri içerisinde en çok dikkati çeken durum iri başlı olan durumlarıdır. Ortalama olarak bir metreye kadar uzanan boyu ile leyleklerin bazı türleri içerisinde bu durumun daha da üst durumlara kadar çıktığı da bilinmektedir. Leyleklerin kanat yapıları içerisinde genişlik olarak 180 cm olduğu bilinen bilgiler arasındadır. Yine türlerine göre değişiklik gösteren noktalardan bir tanesi de bu bilginin yaşlarına göre artış göstereceğidir. Her ne kadar büyük kuşlar grubuna girseler bile yine de ortalama olarak en fazla 4.5 5 kiloya çıktıkları da bilinmektedir. Genel olarak tüm türler içerisinde uzun bacaklı olma, uzun gaga yapısına sahip olma ve uzun bir boya sahip olma  yer almaktadır. Erkek olan leylekler dişilere oran ile daha büyük olmaktadır. Tüyleri genel olarak beyaz olmaktadır. Kanatların ve kuyrukların bir kısmı da siyah olmaktadır. Gözlerinin çevrelerinde siyah ve iris olan renkleri ya kahverengi ya da gri olur. Yetişkin olanlarında ise bacakları ve gagaları kırmızı rengi ile yer alır.

Leyleklerin Yaşam Alanları

Leyleklerin yaşam alanları en geniş olarak gözlerine kestirdikleri Avrupa kıtası olarak yer almaktadır. Ancak buralarda yer alan Leylek genellik ile koloni halinde değil de dağınık bir halde yer alır. Bunlara ek olarak bir de Asya batısı, Orta Asya, Doğu Türkistan, Aral Gölü çevresi, Afrika, Hindistan, İsrail Güney Afrika hem genel yaşam alanları da hem de vakti geldiğinde göç alanları olarak yer almaktadır. Dünya üzerinde nüfusunun yüzde yirmi beşlik olan bir kısmı ise Polonya içerisinde yer almaktadır. Genellik ile daha çok otlak alanları, tarlalar ve sığ olan sulak alanları kendilerine beslenme alanı olarak tercih ederler. Uzun yapılı olan ot ve çalılık olan alanlardan uzak durmayı da tercih ederler. Dünya üzerinde olan nüfus oranlarına bakılacak olur ise azalmaya başlaması ile 19. yy’dan itibaren sanayileşmenin artması ile beraber olduğu gözlenir. Bu dönemin ardından tarım üzerinde olan yönetmelerin değişmiş olması Leyleklerin yaşam alanları üzerinde büyük oran ile etki etmesine olumsuz olarak neden olmuştur. Bu durumun sonucunda ise birçok doğal bölge içerisinde yaşamlarını devam ettirmeleri söz konusu olan leylek türlerinin yok olması da söz konusu olmuştur.

Kış ayları içerisinde soğuk hava koşullarına uygun olmadıkları için daha çok kıtalar arası göçleri meydana getiren türlerden bir tanesi olmaktadır. Ağustos ayının sonunda ve Eylül ayının başında kuzeyden güneye doğru göç etmek adına harekete geçerler. Şubat ayının sonu ve Mart ayının başına kadar kuzeye dönmeden burada kalır ve vakti gelince yeniden dönerler. Bu göç dönemleri ise daha çok nereye gittiklerine ve gittikleri yerdeki hava koşullarına göre değişiklik göstermesi söz konusudur. Tekli olarak değil de daha çok koloni yani sürü olarak göç eden türlerdendir. Üreme dönemleri de dahil olarak üremelerine devam edemeyen kuşlar ise belirli bir grup kurar ve buna göre hareket etmeyi tercih ederler.

Leyleklerde İletişim

Leyleklerde iletişim oldukça ilginç bir şekilde gerçekleşmektedir. Diğer kuşlar oldukça farklı  bir şekilde cıvıldaşarak haberleşmeyi tercih ederken bunlar daha farklı tonlarda ve ritimlerde ses çıkarmalarının ardından biri birilerine çarparlar. Bu hareketler yaşlı ve genç olan Leylekler arasında dahi değişikli göstermesi ile bilinir. Leylekler gagalarını biri birilerine farklı bir şekilde vurmalarının yanı sıra bir yandan da gırtlak kısımlarından farklı ıslak bir ses ile iletişim kurmayı tercih ederler. Leyleklerin bu sesleri daha çok çiftleşme dönemlerinde ya da alarm durumlarında tercih ettikleri de bilinir. Genç olan leyleklerde bazı anlarda kedi miyavlamasına benzeyen sesler duymak da mümkün olacaktır.

Leyleklerde Beslenme Nasıl Olur ?

Leyleklerde beslenme durumu için besin çeşitlerinin oldukça geniş olması önemli olmaktadır. Bu noktada otlaklardan sulak alanlara kadar birçok farklı noktada avlanmalarına devam ediyor olması Leyleklerin mevsimlerine göre farklı hayvan avlamaları ile beslendikleri bilinir. Böceklerden, solucanlara, sürüngenlerden kurbağalara, amfibilerden kuş yumurtalarına, balıklardan akreplere ya da yumuşakça hayvanlara kadar birçok farklı seçenek ile beslenmeleri de sağlanır.

Leyleklerde Üreme

Leyleklerde üreme diğer kuşlarda olduğu gibi yumurtlayarak sağlanmaktadır. Yuvalarını daha çok yükse olan yerlerdeki binalardan ya da ağaçların üzerine yapmaları söz konusu olduğu gibi bir de sulak arazi olan yerlere yapmaları bilinir. Hatta belirli durumların ardından insanlar tarafından hazırlanmış olan özel yuvaları dahi çalı çırpı ile doldurmaları ile yuva haline getirdikleri bilinir. Yılda sadece bir kere yavru türü yetiştiren türlerden bir tanesi olduğu da bilinir. Dişi leylekler genellik ile yuvaları içerisine üç ya da dört adet yumurta bırakır. Bazı anlarda bu sayının bire düştüğünün görüldüğü gibi yediye kadar çıktığı da bilinen durumlardan bir tanesidir. Dişi leylek yuvası içerisinde yumurtlamayı sağladıktan sonra yumurta üzerine ortalama olarak 34 gün boyunca kuluçka adına yatar ve bekler.

Çok nadir görülen durumlardan bir tanesi yavruların yumurtadan çıktığı an anne ya da babası tarafından öldürülmesidir. Her ne kadar çok nadir olan bir durum olsa bile bu daha çok yaşama ihtimalleri çok düşük olan yavrular üzerinde anne babalar bunu uygular. Yavru olan leyleklerin büyütülmesi durumlarında anne ve babalar leyleklerin ağızlarına kustukları gıdalar ile onları beslemeyi başarırlar. Yavru boyutta olan tüm leylekler, doğumlarından kısa süre içerisinde 3.5 kilo olurlar. Yumurta içerisinden çıkmalarının ardından ortalama olarak 64 gün içerisinde yavruların palazlama adımlarına geçmesi de dikkatleri çeker. Leylekler dört yaşına geldikleri an artık üreme için hazır bir hale geçmiş olurlar. Bir leyleğin ortalama olarak ömrü ise yaşam koşullarına bağlı olarak değişse bile 35 yıl kadar olmaktadır. Bu zamana kadar yaşamış olan ve en yaşlı olarak tespit edilen leyleğin yaşının ise 39 olduğu saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir