Kategoriler
Genel

Küçük Karga

Küçük karga en küçük karga türü olarak tanınır. Yetişkin olanlarının ense ve boyunlarındaki tüyler gri renktedir. Gövdelerinin yan kısmı ve göğüsleri arduaz renginde olan küçük karga; Gaga ve ayakları siyah olan Corvus cinsi bir kuştur. İnsanların yerleşim yerlerine yakın yerlerde yaşayan bu karga türü park ve bahçelerde görülebilen bir kuştur. Tarlalarda da sıklıkla görülen küçük karga harabeler ve kayalık yerlerde de yaşar.

Küçük Karga Yaşam Alanı

Türkiye’nin her bölgesinde yaşayabilen bu kuş türü bazı yerlerde nedeni bilinmese de yaşamaz. Kuzey İskandinavya dışında büyün Avrupa ülkelerinde de bu kuş türüne rastlamak mümkündür.

Küçük karga yaşam alanı oldukça geniş bir alanı kapsar. Sibirya bölgesinde yaşamayı tercih etmeyen bu kuşlar Asya’nın diğer her bölgesinde yaşar. Kuzeybatı Afrika’da da bulunur.

Küçük Karga Özellikleri

Hepçil olarak bilinen küçük karga hayvansal ve bitkisel her türden yiyecek ile beslenir. Böcekler ve kurtlardan hoşlanan bu kuş türü kuş yumurtası ve yavrularını da yiyebilir. Tohumlar ve meyveler de tüketen küçük karga zor yiyecek artıkları ile de beslenir. Küçük karga özellikleri türüne göre değişebilir. Ülkemizde bulunan türü boynunda beyaz yarım ay şeklinde bir iz taşır. Bu kuş türü göç etmez. Yerleşik olarak yaşar ve yuva kurar. Diğer kargalarda olduğu gibi bu karga türünün de popülasyonu oldukça fazladır. Kargaların sahip oldukları yüksek zekaya sahiptirler. İnsanlar ile ortak alanlarda yaşamayı öğrenmiş kuşlardır. Küçük gruplar halinde yaşayan küçük karga tek eşlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir