Kategoriler
Genel

Kuzgun

Kuzgun kuşu diğer isimleri ile Bayağı kuzgun, kara karga, kelağ olarak yer alırlar. Kargagiller ailesi içerisinden Corvus cinsi olmasından, zekası ve simsiyah bir yapıda yer alması ile tanınan kuş türlerinden bir tanesi olmaktadır.

Kuzgun Özellikleri

Kuzgun özellikleri arasında kanat açıklığının bir buçuk metreye kadar açılıyor olması en çok dikkatleri çeken durumlarından biri olmaktadır. İri ve uzun bir gagası vardır. Baklava biçiminde yer alan kuyruk yapısı ile onun uçarken diğer kuşlardan oldukça rahat bir şekilde ayırt edilmesine yardımcı olmaktadır. Bedenlerinin tamamı siyah olan tüyler ile kaplıdır. Boyun altında yer ala tüyleri diğerleri gibi yassı değil daha çok dik yapıda yer almaktadır. Hem yerleşik hem de gezici kuşlar olarak yerini almaktadır. Boyları ortalama olarak yetiştikleri ortamlara bağlı olarak 64 cm’dir. Yumurtlama dönemlerine girdikleri zaman dişilerin yuvalara ortalama olarak 3 ille 6 yumurta bıraktığı bilinir. Kuluçka süreleri genel olarak 12 gündür. 12 günlük kuluçka süresinin ardından uçmayı öğrenmeleri 16 gün sürecektir. Gagaları oldukça kalın, çok kuvvetli bir yapıda ve siyah renkte olmaktadır. Ötüşleri uçtukları süre içerisinde ‘korrk’ şeklinde çıkarken uyarı yapma sıralarında ‘ rrab, ya da klong’ şeklinde olmaktadır. Uçma süreçleri sırasında kuyruk kısımları kama şeklini alarak uçmalarına devam ederler.

Basit, çalı ve çırpılar ile yapmış oldukları yuvalarını daha çok ağaçlar ya da kayalıkların üzerine yaparlar. Bir arada bulunmayı çok sevdikleri için sürü halinde yer almayı tercih ederler. Her ne kadar küçük yapılı olsalar bile kendilerinden büyük kuş türlerine dahi saldırmaktan geri kalmaz, korkusuz bir şekilde saldırmayı tercih ederler.

Kuzgunların Bilinen Zekası

Kuzgunların zekası herkes tarafından bilinmektedir. Herkes tarafından oldukça farklı olan hikayeleri de duymak mümkündür. Kargagiller ailesi içerisinde en akıllı olan kuşlar olarak bilinmesi bu konuda birçok fazla hikayenin yer almasına yardımcı olmaktadır. Hem oyunculukları hem akrobasi hareketleri hem çeşitli yapıda olan sorunları çözme yetilerinin olması insanların böyle düşünmesine katkıda bulunmakta. Hayatlarında yer alan sorunları çözme sırasında doğada yer alan materyallerden faydalanmayı da tercih ediyor olmaları aslında zekalarının ne denli gelişmiş bir halde olduğuna işaret eder.

Kuzgunlar aynı zaman içerisinde hırsız kuşlar olarak da bilinmesi ile dikkatleri çeker. Bunun asıl sebebi ise dişi olan kuzgunları etkileyebilmek adına özellik ile parlak, beyaz ya da mavi renklerde olan nesneleri taşıyarak yuvalarına getirmeleri olmaktadır.

Kuzgunlarda Beslenme

Kuzgunlarda beslenme sırasında en çok dikkatleri çeken durum avlanmaktan asla yorulmuyor olmalarıdır. Böcekler, solucanlar, bitkisel maddeler, tohumlar, midyeler ve balıkları besin kaynakları olarak tercih ederler. Palearktik içerisinde oldukça yaygın olan bir kuş türüdür. Türkiye içerisinde nerede ise  her yerde yer alan yerleşik kuş türlerinden bir tanesi olmaktadır. Daha çok ormanlık olan alanlarda, fundalıklarda, dağlık gibi alanlar içerisinde ya da hayvan yetiştirilen alanlarda barınmayı tercih ederler. ABD eyaleti içerisinde yer alan Hayda ve Tlingit Kızılderilileri ve bu noktada yer alan Yupik ve İnyupik Eskimolarının geleneksel olarak yer alan inancındaki şamanizmin insanlardaki kuzgunları yaratması bilinir.

Kuzgunlarda Bilinen Efsane

Kuzgunlarda bilinen efsane içerisinde Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’na oturması ile başlar. Nuh Peygamber bu süreç içerisinde ilk olarak bir kuzgunu göndermiştir. Kuş ise giderken her hareketinde daireler çizmiş ve bir daha geri dönememiştir. HZ. Nuh, bir kuşu göndermiş ve bu kuş bir süre sonra geri gelmiştir. Bunların ardından yedi gün geçtikten sonra tekrar göndermiş olduğu bir güvercin gagası üzerinde bir zeytin dalı ile geri gelir. Beyaz renge sahip olan kuş, Hz. Nuh’a geri gelemediği için siyah renk ile lanetlenmiştir. Bu nedenle de rengi siyah olarak kalmıştır.

Kuzgun efsanesi arasında bir de Adem ve Havva için ilk defin törenlerinin nasıl gerçekleşecek olduğunu göstermiş olduğu gelir. Habil’in ölmesinin ardından Adem ile Havva ne yapacaklarını bilemezler. O sırada ise bir kuzgun her şeyi göstermek adına kendi cinsinden olan birinin öldürür. Sonra ise her şeyi anlamaları adına toprağa bir çukur kazarak cesedi oraya gömer. Kuzgunun hareketi ardından Adem ile Havva’da kuzgundan gördükleri gibi oğullarını toprak kazarak gömerler.

Kuzgun Sözü Nereden Gelir ?

Kuzgun kökeni olarak Eski Türkçeden gelmektedir. Eski Türkçe içerisinde kuz hecesi hem karanlık hem de gölgelik olan yerler için kullanımı uygun olurmuş. Daha çok güneş görmeyen ve karanlık olan yerlerin geneli içerisinde kuz kökünü görmek de mümkün. Söz gelimi olarak yer alan kuzey sözcüğü de bu noktada ortaya çıkan kelimelerden bir tanesi olmaktadır. Benzer yapıları ile Karadeniz sınırlarında yer alan ve rengi kara olmasından değil de ülkenin kuzey kısmında yer almasından ötürü bu ismi aldığı bilinir. Aslında kuzgun da bu noktada tüylerinin siyah olmasından dolayı bu adı aldı demek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir