Kategoriler
Genel

Kuşların Evrimi

Kuşların evrimi, yapılan araştırmalara göre Jurasik dönemine işaret etmektedir. Evrimin yavaş yavaş gerçekleşen bir eylem olduğu düşünüldüğünde kuşların da dinozorlardan türediği gerçekçi bir hal alıyor. Aves isimli grupta incelenen kuşlar;uzun süredir inceleniyor. Bu tür kuşların evrimine ilişkin olarak ilk ve en önemli başlangıç noktası kabul ediliyor.

Bu tür şuan ki görüş birliğine göre Aves adındaki biyolojik sınıfa ve onun kardeş grubu olan Crocodilia takımı sürüngen olmayan yaşayan tek üyelerdir. Ördek ve akrabaları Anseriformas, kümes hayvanı Galliformes ve modern kuşlar Neoaver 66 milyon yıl önceki tersiyer soyulması ardından yalnızca hayatta kalan kuş türleridir.

Kuşlarda Evrim

Tıpkı insanların maymun ataları gibi vücutlarında benzer izler taşımaları, kuşlarda evrim için dinozorların ata sayılmasına örnek oluyor. Yapıları bakımından büyük benzerlik göstermelerinden dolayı kuşların evrimden önce ataları dinozorlar olarak kabul ediliyor. Bir dinozorun duruş şekli ve ayaklarıyla örneğin bir tavuğun ayaklarıyla ve duruşuyla büyük benzerlikler göstermesi bu evrim teorilerine benzeşlik katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir