Kategoriler
Genel

Kumru Kuşu ve Özellikleri

Kumru kuşu, güvercingiller familyasının bir alt üyesi olarak kendini göstermektedir. Oldukça sevimli görünümüyle birçok türküye ve tarih kitabına misafir olan kumru kuşları; güvercinler ile kıyaslandığında daha küçük yapılı oldukları görülmektedir.

Kumru kuşu ile ilgili Türkiye’de genellikle evliler ve sevgililer için bir benzetme yapılır. O benzetme ise “Kumrular gibi” olmaktadır. Kumrular gibi denilmesinin sebebi, kumru cinsi kuşların asla es değiştirmeyerek; ömürlerinin sonuna kadar tek bir eşe sahip olmalarıdır.

Aynı zamanda kumrular, problem değil çözüm odaklı hayvanlardır. Bundan dolayı asla şikayetçi olmazlar. Tüm bunların yanı sıra, hiçbir zaman farklı cins veya tür kuşun yuvasına da girmemesi; bu benzetmenin yapılmasını sağlamıştır.

Kumru kuşunun ortalama boyutu 26 cm’dir. Özellikle Trakya bölgesi üzerinde yaşayan Kumrular, İstanbul’da da çok sık bir şekilde görülmektedir. İnsanlarla etkileşimi oldukça güzel olan bu canlılar, insan görünce kaçan türden kuşlar değildir.

Hem yerli hem de gezici kuşlar olan kumrular, sabit bir şekilde saatlerce aynı alan üzerinde asla kalmazlar. Mavimsi külrengine sahip olan bu kuşların başları ve boyunları genel olarak tarçın tonlarında bir renge sahiptir. Boy uzunlukları 28 cm olan kumru kuşları, özellikle Anadolu ve Trakya bölgelerinde görülürler.

Parklarda, kasaba ve köy bahçelerinde izlerine rastlanılması muhtemeldir. Bazı yerlerde Kumru yerine takılan isim Yusufçuk olarak dikkat çekmektedir. Evcil kumrular genel olarak beyaz renklidirler. Çoğunlukla güvercin ile karıştırıldığı için güvercin olarak bilinmektedir.

Kumru Kuşu Yaşam Tarzı Nasıldır?

Kumrular, 1 yıl boyunca aralıksız olarak çiftleşen hayvanlardır. Bunun sebebi ise; ömürlerinin ortalama olarak 1 yıl olmasından kaynaklanır. Ne yazık ki bu cins kuşlar, 1 yıldan daha uzun süre yaşayamazlar. Bir defada yalnızca 2 yavruya sahip olabilen kumru kuşlarının nesillerini devam ettirebilmeleri için sürekli çiftleşmesi gerekmektedir.

Güvercin sütü ismi verilen, salgıladıkları bir sıvıyla yavrularını besleyen kumru kuşu annelerini; bu sıvıyı gagadan gagaya yöntemiyle yavrularına vermektedir. Sevgi kuşu olarak bilinen kumru kuşlarının bu şekilde bilinmesinin sebebi; bu gagadan gagaya yöntemini yaparken müthiş bir şirinliğe bürünmeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir