Kategoriler
Genel

Kukumav

Kukumav kuşu görüntüsü itibariyle oldukça dikkat çekici ve ilginçtir. Tıknaz vücut hatlarına sahip olan bu kuş sert bakışları ile korkutucu gelebilir. Fakat gerçekten korkutucu bir izlenim bırakmasını engelleyen şişkin karnı ve küçük bacaklarıdır. Gözleri sarı olan Kukumav kuşunun siyah göz çerçeveleri vardır. Gövdesinin altındaki tüyler beyazken gövdesinin üstündeki tüyler benekli ve kahverengimsidir. Gözlerinin üzerinde kaşları anımsatan beyaz çizgiler vardır.

 Gündüz saatlerinde ağaç tepeleri, direkler, çatılar gibi yüksek yerlerde dimdik ve uzunca bir süre otururlar. Hatta bu nedenle ülkemizde “Kukumav kuşu gibi oturuyorsun.” Atasözüde sık sık kullanılır. Genellikle alçaktan uçarlar. Fakat oldukça hızlıdırlar. Dalgalı uçma düzenine sahiptiler.

Kukumav Kuşunun Yaşamı

Kukumav kuşunun yaşamı ülkemizin her yerinde gözlemlenebilir. Ülkemizde olduğu kadar dünya üzerinde de yaygın olarak yaşayan kuş türleri arasındadır. Kırsal bölgeler ve bahçeler yaşamayı en çok tercih ettikleri alanlardır. Yeşillik alanlar onlar için önemli bölgelerdir. Bu tarz yerlerde yaşamayı çok severler. Yaşamlarını sürdürebilecekleri hava koşulu ise ılık havadır.

Beslenmek için güve ve örümcek gibi büyük böcekleri yemeyi tercih ederler. Çoğu kuş türü gibi çıyan, solucan gibi tercihleri de olabilir. Avlanma içgüdüsü oldukça kuvvetlidir. Uzun süre avını izledikten sonra belli etmeden üzerine atlar. Küçük bir bedene sahip olsa da güçlü, kuvvetli pençeleri olan Kukumav kuşu, pençeleri sayesinde vahşi hayvanları bile avlayabilir.

Dişi Kukumav kuşları kuluçka dönemlerinde tek başlarına olurlar. 3 ya da 5 yumurta çıkardıkları kuluçka dönemi 1 ay kadar sürer. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra anneleri tarafından beslenirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir