Kategoriler
Genel

Konur Papağanı

Konur papağanı papağan türleri arasında en dost canlısı, zeki ve meraklı olan kuş türlerinden biridir. Konur papağanı, yapı itibariyle evde beslemek için oldukça uygundur. Evde beslemeden önce herkesin bu kuş türünün gürültülü bir hayvan olduğunu bile bile sahiplenmesi gerekir. Aksi takdirde evde sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Konur papağanının bir diğer ismi ise güneş papağanıdır. Fakat genel olarak konur olarak bilinir.

Özellikleri

Orta boylu bir papağan türü olan konur papağanı, genellikle 30 cm boyunda olur. Bu papağan türünün renkleri yeşil, mavi ve kırmızı renklerden oluşur. Yavru papağanlarının yetişkin papağanlara göre daha az renkli olduğu görülür. Bunun sebebi yavrularında olan savunma mekanizmasından gelir.

Büyüdükçe daha fazla rengi vücutlarında barındırırlar. Gagaları ve ayakları siyahtır. Bilinen en belirgin fiziksel özelliklerinden biri de budur. Dişi ve erkekleri arasında belirgin bir fiziksel fark bulunmaz ama bu kuş türünün genellikle erkeleri dişilerine göre daha konuşkan ve cana yakın olur.

Bakımı:

Hareketli bir kuş türü olması nedeniyle kafesinin boyutu en az 50×50 olarak seçilmelidir. Aksi takdirde rahat hareket edemeyeceği için mutsuz olabilir. Tel aralıkları da kafasının kafese sıkışmayacağı şekilde seçilmelidir. Konur papağanı geniş bir kafeste rahatlıkla yaşayabilir. Kuşun bulunduğu oda doğrudan rüzgar almamalı ve hayvan cereyanda kalmamalıdır. Oda sıcaklığı 16 santigrat derecenin altına düşmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Kafesinde salıncak bulunmasından çok hoşlanır ve sahibiyle oyun oynamaktan çok hoşlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir