Kategoriler
Genel

Kırmızı Gagalı Tukan

Kırmızı gagalı tukan kuşu son zamanlarda çeşitli objelerin üzerinde yer alan görüntüsü ile oldukça meşhur bir hale gelmiştir. İsmi yaygın olarak bilinmese bile birçok insan tarafından görüntüsü bilinir ve beğenilir. Tropikal bir duruşa sahip olan bu kuşun Türkiye’de yaşam alanı yoktur. Bu yüzden tropikal ülke seyahatlerinde karşılaşılabilir.

Kırmızı gagalı tukan kuşu genel olarak yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren bir kuş çeşididir. Bu kuş Güney Amerika ve Karayipler’deki ormanlarda kolaylıkla rastlanabilen bir hayvandır. Kendi içerisinde ortalama kırk farklı çeşidi bulunur. Yaşadığı doğal ortam içerisinde ise ömrü 20 sene kadardır. Renkleri çok çeşitlidir ve renkleri sayesinde çok dikkat çekerler. Hepsi aynı değildir ve göç etmeyi sevmezler. Doğdukları yerde ölene kadar yaşar ve türlerini devam ettirirler. Bu kuşlar yalnız başlarına dolaşmazlar. Kırmızı gagalı tukan kuşu genellikle iki ya da daha fazla sayıda dolaşmayı severler.

Kırmızı gagalı tukan kuşlarının gagası oldukça büyüktür ve öne doğru uzanır. Bu gagalarını daha çok ağaçları delmek için kullanırlar. Ancak tartışma esnasında da birbirlerine karşı gagalarını çıkarabilirler. Gagalarının boyutuna ve kullanışına göre liderlik yapabilirler.

Kırmızı Gagalı Tukan Kuşunun Fiziksel Özellikleri

Kırmızı gagalı tukan kuşu görünüş açısından diğer kuşlarla direkt olarak ayrılabilir. Ortalama ağırlıkları 140 gram olur ve boyları ise 30 santim olarak bilinir. Kuyruklarının kendisine has bir duruşu vardır ve ucu daire biçimindedir. Boyunları oldukça kalındır ve kısa bir yapıya sahiptir. Kanatları uzun süreli uçmaya elverişli değildir. Daha çok kısa mesafeler arasında uçuş sağlar. Kanatlarının yapısı oldukça küçüktür. Güçlü anca kısa bir duruşa sahip bacaklara sahiptirler. Toplamda bir ayağında dört parmağa sahiptir ve ortadakiler sadece görünür. Diğer parmakları içeri doğru çevrili bir halde bulunur. En bilinen özelliği ise rengarenk gagalara sahip olmasıdır. Gagalarının boyutu onlara ormanın yaşam şartlarında büyük kolaylık sağlar. Kırmızı gagalı tukan kuşları rahatlıkla bir ağacın iç kısmına ulaşabilir. Burnu büyük görünüşünün aksine oldukça hafif bir yapıya sahiptir.

Bu kuşlar meyve ile karınlarını doyurur ve aynı yerde bulunmaktan sıkılmazlar. Bütün gün aynı dalda durabilirler. Bedenleri siyah renktedir, kuyruğu ise siyah benekli olarak bulunur. Rengarenk gagalara sahip olsalar bile turuncu olarak görünme ihtimali daha fazladır.

Kırmızı Gagalı Tukan Kuşunun Fiziksel Özellikleri

  • Kırmızı gagalı tukanlar ömürlerinin genelini ormanın aynı bölgesinde geçirir ve değişiklikten hoşlanmaz.
  • Meyve haricinde böcek ya da yumurta ile de beslenebilirler.
  • Kendilerini doğal ortamda korumak için yüksek ses çıkarırlar.
  • Üremek için Nisan ve Mayıs aylarını beklerler. Yeni doğan yavrular ise tüyü olmayan bir şekilde doğarlar.
  • Yumurtalarını ağaçların içerisine koyarlar ve eş olarak yumurta bakımını sağlarlar.
  • Zekası ile meşhur olan bir kuştur. Aklı temsil ettiği bilinir.
  • Bu kuş oldukça yavaş bir şekilde büyür ve korunmaya uzun süre muhtaçtır.
  • Kalabalık olmayı severler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir