Kategoriler
Genel

Kırmızı Gagalı Dağ Kargası

Kartal ailesine mensup olan kırmızı gagalı dağ kargası; ötücü kuşlar arasındadır. Sarı gagalı kargalar ile yakın akraba olan bu kuş türü bazı özellikleri ile bu kuşlardan ayrılmaktadır.. 37 ile 41 santimetre arasında uzunluğa sahiptirler. 68 ile 80 santimetre genişliğinde kanatları vardır. Kanatları sarı gagalı kargalara göre daha uzunken kuyrukları sarı gagalı kargalardan daha kısadır. Tüyleri parlak siyah renktedir. Yetişkin kırmızı gagalılar uzun kavisli kırmızı gagaya sahiptir. Bacakları da kırmızıdır. Genç olanları ise turuncu gagaya sahiptir. Sonbaharda genç olanlarının ayakları pembe renktedir. Genç olanların tüyleri daha az parlaktır. Uçurum kenarları ve mağaralarda yuva kurabilen bu kuşlar kayalık yerlerde yaşamayı sever. Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde görülürler.

Kırmızı Gagalı Dağ Kargası Yaşam Alanı

Türkiye’de Toroslar ve Kaçkarlar’da görülürler. Güneydoğu Anadolu bölgesinde de üreyen kırmızı gagalı dağ kargasının yaşam alanı oldukça geniştir. İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde rastlanan bu tür Güney Avrupa ve Akdeniz’de de yaşar. Alpler ve Orta Asya’da da yaşarlar. Yüksek yerleri seven bu kuşlar Çin ve Himalayalar’da da bulunur. Sarı gagalı kargalardan daha yüksek yerlerde yaşamayı severler.

Çeşitli böcekler ve örümcekler ile beslenirler. Tohumlar ve meyveler de besinleri arasındadır. Yuvalarının yakınlarında yiyeceklerini saklarlar. Kayalık yerlerde yaşadıkları için kaya oyuklarına besin depolama alışkanlıkları vardır. 3 yaşından sonra cinsel açıdan olgunlaşırlar. Tek eşlidirler. Genellikle yılda bir kez kuluçkaya yatarlar.

Kırmızı Gagalı Dağ Kargası Özellikleri

Yuvalarını dallar ve bitki saplarından yapan kırmızı gagalı dağ kargaları yuva içerisini yün ve tüyler ile kaplar. Kayalıklardaki oyuklara ve uçurumlara yuva kurabilirler. Dişi genelde nisan ayında 3 ile 5 arasında yumurta yumurtlar. Yumurtalar krem rengine yakındır. Kırmızı gagalı dağ kargası özellikleri kargagiller ailesindeki diğer kuşlara benzerdir. 17 gün ile 21 gün arasında kuluçka yatarlar. Dişi yavrular yumurtadan çıktıktan 10 gün sonrasına kadar onların yanında kalır. Kuluçka süresince ve bu 10 gün erkek dişiyi besler. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra bakımlarını eşler ortak olarak yapar. Yuva temizliği ve yavru besleme konusunda ortak çalışırlar. Kırmızı gagalı dağ kargası göç etmeyen bir kuş türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir