Kategoriler
Genel

Kırlangıç Kuşu ve Özellikleri

Kırlangıç Kuşu, neredeyse dünyanın her ikliminde görülebilecek bir kuş türüdür. Sadece çok soğuk hava şartlarında yaşayamayan bu tür, göçmen olmasıyla tanınmaktadır. Boyutları 10 ila 23 cm arasında değişen Kırlangıçların 100 kadar farklı çeşidi vardır.

Yuvalarını yapmak için hammadde olarak çamur kullanmaları diğer kuşlara göre farklı bir özellikleridir. Dünya çapında en fazla bilinen türleri ise şunlardır:

  • Kaya Kırlangıç
  • Yar Kırlangıç
  • Ağaç Kırlangıç
  • Tencere Kırlangıç
  • Kır Kırlangıç

Kanat yapısı sivri ve geniş olan Kırlangıç, fazla öten kuşlar arasında yer almaktadır. Kırlangıç türleri yüksek seslerden etkilenmektedir. En çok korktuğu sesler arasında gök gürültüsü bulunmaktadır. Çok zeki olduğu bilinen bu kuş, yuva inşası sırasında zekasından faydalanmaktadır. Yaptıkları yuvalar adeta mimarların ev inşa etme taktiklerini andırmaktadır.

Gaga yapısı geniş olduğundan et ve ot yiyemeyen Kırlangıçlar, besin kaynağı olarak uçan böcek türlerini tercih etmektedirler. Bu türler; sinek, sivrisinek, uğur böceği vb. türlerdir. Olabildiğince hızlı uçabilen bu tür, sürü halinde yaşayabildiği gibi tek başına da yaşayabilmektedir.

Hızlı uçmasıyla dikkatleri üzerine çeken Kırlangıç, bu hızına ek olarak 8 saat aralıksız olarak uçabilmesiyle de insanları hayrete düşürmektedir. Bu denli uzun süre uçabilen kuş türü, yürüme ve zıplama konusunda ise oldukça şanssızdır. Ayak yapısı güçlü olmadığı için yürüyüp zıplama konusunda sıkıntı çekerler. Yere tek konma sebepleri ise, yuva için gerekli çamuru almak ve su içmektir.

Çoğu Kırlangıçtan farklı olarak yer altına da yuva yapan Kırlangıç türleri de bulunmaktadır. Yer altına yuva yapacak kadar zeki olan bu kuşlar, yuvayı su basmaması için elinden gelen bütün teknikleri de yuva üzerinde uygulamaktadır. Bu tekniklerden biri de zemine yapılan yuvaların, nehir kenarında bulunan kum setlerine yapılmasıdır.

Kırlangıç Kuşu Tüy Yapısı

Kırlangıçlar tüy yapısı bakımında birbirine benzemektedir. Çoğu Kırlangıç türünün her bir kanadında 9 adet, kuyruk kısmında ise 12 adet ana kuş tüyü bulunmaktadır. Erkek Kırlangıçların kuyruk tüyleri dişilerinkine oranla daha uzun olmaktadır.

Tüy renkleri ise üst kısmı yeşil, alt kısmı beyaz olmaktadır. Sadece bu renkte olmayan Kırlangıçlar, koyu mavi renkte de kendini gösterirler.Kuyruğu bakımından çatalkuyruk olarak adlandırılan Kırlangıçların kanatları genelde siyah renktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir