Kategoriler
Genel

Kiraz Kuşugiller

Kiraz kuşugiller, oldukça geniş bir türdür. Ötücü kuşlar olan bu kuş ailesi tohum yemeyi severler. Bu ailenin üyeleri ayırt edici kalın ve keskin bir gaga yapısına sahiptir. Avrupa’da bu kuş türleri oldukça fazladır. Kiraz kuşugillerin Güney Afrika’da türediği düşünülür. Daha sonra Doğu Asya’ya yayılan bu kuşlar oradan Kuzey Amerika’ya gitmişler. Avrupa ve Afrika’da bu kuş türlerinin Amerika’ya göre daha az bulunması bu çıkarımları doğrular. Türkçe’de kiraz kuşugiller olarak anılsa da, Amerika serçesi olarak da bilinmektedir.. Ancak bu kuşların serçegiller familyasından olmadığı bilinen bir gerçektir.

Kiraz Kuşugiller Özellikleri

Kiraz kuşugiller aile içerisinde benzer yapıda ve davranışlarda olsa da kiraz kuşugiller özellikleri ile birbirinden ayırt edilebilir. Diğer ötücü kuşlar ile benzerlikleri ile bu ailenin bağlı olduğu türler belirlenir.

Güney ve Orta Amerika’daki aile üyeleri farklılıklara sahip olsa da Amerika’da bulunanlar birbirine oldukça yakındır.

Kiraz Kuşugiller Türleri

Kiraz kuşugiller türleri oldukça fazladır. Tarla kiraz kuşu, sarı kiraz kuşu bu ailedendir. Bataklık kiraz kuşu ve bayağı kiraz kuşu da bu aileye mensuptur. Kar kiraz kuşu ve bahçe kiraz kuşu da bilinen kiraz kuşugillerdendir. Kiraz kuşugiller farklı renklerde olsa da dış görünüş olarak birbirlerine benzerler. Gaga yapıları ve kanat yapıları birbirine oldukça benzerlik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir