Kategoriler
Genel

Kargagiller

Bilimsel adı Corvidae olan Kargagiller dünyada en sık görüler kuş türlerindendir. Dünya üzerinde yaklaşık 120 karga cinsinde kuş bulunmaktadır. Genel olarak siyah güçlü gagalarıyla dikkat çekseler de tüy yapıları, boyutları farklılık gösterir. Beslenme şekilleri itibariyle de çeşitlilik gösterebilir. Dünya üzerinde yalnızca Güney Amerika ve Kutup bölgelerinde kargagillere rastlanmaz. Türüne göre 21 ile 65 santim arasında boya sahiptir. Ötücü kuşlardan olmasına karşın rahatsız edici ve sevilmeyen bir sese sahiplerdir. Güçlü ayakları avlanırken kolaylık sağlar. Oldukça zeki bir kuş türü olan kargagiller alet yapabilme özelliğine de sahiptir. Kendi yapabildikleri aletlerle avlanabilme ve basit mekanizmaların çalışma mantığını çözebilme kabiliyetine sahiplerdir. Son derece zeki kuşlardır.

Karga Cinsleri

Karga cinsleri arasında en bilineni bilimsel adı Corvus olan kargadır. Siyah tüyleri ve iri düz siyah gagası vardır. Güçlü ve rahatsız edici bir sese sahiptir. Ses taklit edebilme yeteneği ile de etrafındaki tehlikeli hayvanları yanıltabilir.

Ortalama ömürleri 13 yıl olsa da 20 yıla kadar yaşayabilen hatta daha uzun süre yaşayan kargalara rastlanır. Yavrularını korumak için saldırgan davranışlara bürünebilirler. Hem otçul hem de etçil beslenirler. Bir karga cinsi olan leş kargası ise leşlerle de beslenir. Hem leşlerle hem de avladığı hayvanlarla beslenmektedir. Gürültücü bir kuştur. Kargaya göre dış görünüşü farklıdır ve siyah tüylerinin arasında yeşilimsi morumsu tüyler de görünür. Türkiye’de görülen bir başka leş kargası cinsinin ise gri ve siyah tüyleri vardır.

Yaygın Karga Cinsleri

Bilinen karganın dışında yaygın karga cinsleri görülür. Kargagiller genel olarak siyah olsa da saksağan beyaz ve yeşil- mavi tüyleriyle cinslerinden ayrılır. Pica bilimsel adıyla bilinen saksağanlar kendi alt türlerini de bulundurur. Asya Avrupa gibi çeşitli coğrafyalarda rastlanır. Yaklaşık 46 santim boylarıyla küçük olmayan kuşlardır. Ağaç dallarından yaptığı yuvasını balçık ile sağlamlaştırır. Dünyanın farklı bölgelerinde birçok alt türü bulunur. Bir karga cinsi de kargagillerin en zeki olanı kuzgundur. Kuzgun bayağı kuzgun, karakarga adıyla da bilinir. Boyutları 64 santime kadar ulaşan iri kargalardır. Zekaları, hırsızlık yapabilmeleri gibi özellikleri ile mitolojiye konu olmuştur. Yaygın karga cinsleri arasında farklı tüy renkleriyle en çok dikkat çekenler alakargalardır. 10 alt türü bulunan alakarga saksağan dışında kalan renkli tüyleri olan kargaların adlandırılmasında kullanılır. İçlerinde en dikkat çeken küçük ve mavi türleriyle mavi alakarga ve kahverengi tüyleri kanadındaki mavi tüylerle bayağı alakargadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir