Kategoriler
Genel

Karatavuk Kuşu

Karatavuk kuşu isminin hakkını veren kuş türlerinden birisidir. Erkek karatavuk kuşlarının tüyleri tamamen siyah renge sahiptir. Vücutlarında farklı renkte olan tek bölgeleri gagalarıdır. Vücutlarına göre oldukça küçük boyutta gagaları vardır. Gagaları sarı ya da yeşilimsi renkte olabilir. Tüyleri gibi simsiyah gözleri vardır. Fakat özellikle ilkbahar aylarında gözlerinin etrafında sarımsı bir halka görülür. Dişiler, erkek karatavuk kuşlarından farklı olarak koyu kahverengi tüylere sahiptir. Ayrıca göğüslerinde koyu renkli beneklerde vardır.

Sesleri oldukça enstrümant altınıdadır. Flüt sesinin andıran ötüşleri alarmlarda kullanılan kuş seslerine benzetilir. Çıkardıkları ses tek türde değildir. Haberleşmek ve çeşitli diğer eylemler için farklı sesler çıkarabilirler.

Karatavuk Kuşunun Yaşamı

Karatavuk kuşunun yaşamı her türlü bölgede sürdürülebilir. Genellikle park, bahçe ve orman gibi alanlarda görülse de dağlık bölgelerde de yaşamaya elverişlidir. Ülkemizdeki yayılışları incelendiğinde orta kesimler dışında her bölgede yaşadığı görülür. Dünya genelinde ise özellikle İskoçya ve İzlanda gibi ülkelerde sık görülen kuş türlerindendir. Yerleşik hayatı benimseyen karatavuk kuşları, Marmara ve Ege bölgelerinde hem kış hem de yaz aylarında yaşamlarına devam ederler. Sürü ile gezmeyi hiç sevmezler. Daha çok tek başlarına zıplayarak yemek aradıkları görülür.

Karatavuk kuşları hayatta kalmak için meyve ve solucanlar dışında en çok böcekleri tercih ederler. Solucanları bulabilmek için iki yöntemleri vardır. İlki etraftaki engelleri kaldırarak aramalarıdır. Yaprak gibi yeri örten nesneleri kaldırarak solucan avına çıkarlar. Diğer yöntemleri ise dinlemektir. Etraflarını dinleyerek solucan seslerini duyabilir ve böylelikle karınların doyurabilirler.

Dişi karatavukların kuluçka süreleri 17 gündür. Genellikle ilkbahardan yaza geçen dönemde 4 adet yumurta bırakırlar. Yavruların tüyleri yumurtadan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra çıkmaya başlar. Dişi karatavuk yuvayı tek başına değil eşi erkek karatavuk ile birlikte malzeme toplayarak hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir