Kategoriler
Genel

Kanarya Kuşu ve Özellikleri

Kanarya Kuşu, ismini yaşadığı ada olan Kanarya Adalarından almıştır. 15. Yüzyılda keşfedilmeden önce sadece bu adada yaşayan bu kuş türü, keşfinden sonra ise bütün dünyaya dağıtılmıştır. Ülkemizde de çoğu kişi tarafından hayranlık boyutunda sevilmektedir.

Ötücü kuşlar arasında yer alan Kanarya, çıkardığı güzel sesler sayesinde insanlar tarafından beslenerek evcil hale getirilmiştir. 10 ila 15 yıl arası yaşayan Kanarya, ilk keşfedildiği zaman nadir bulunduğu için çok pahalı bir kuştu. Daha sonrasında dünyanın her yerine yayılması ile birlikte fiyatı düşen bu kuş çoğu evde beslenilmeye başlandı.

Kanarya, kendi yaşam alanı olarak göl ve dere gibi su kenarlarını tercih etmektedir. Genel olarak ormanlarda ya da ağaçlık bölgelerde; nemli konumlarda yaşamayı severler. Beslenmek için solucan ve bazı bitki türlerini tercih eden bu kuş, evde ise kendine has yem türleri ile beslenmektedir.

Erkek Kanarya, çiftleşme döneminde dişisini çıkardığı güzel seslerle etkilemeyi başarır. Bu sebepten dolayı erkeklerin sesi dişilere göre daha güzel çıkmaktadır. Bir çift Kanarya birbirini etkileyip çiftleştikten sonra 3 veya 5 adet yumurtaya sahip olurlar. Bu yumurtaların kuluçka süresi ise normal şartlarda 13 gün olmaktadır. 13 günlük süre zarfında dişi yumurtaların başından ayrılmazken, erkek dişisi için sürekli olarak yemek getirmektedir.

Kuluçka dönemi bittikten ve yavru Kanaryalar yumurtadan çıktıktan sonra, 3 haftalık uçamama süresi bitince yavrular uçmaya başlamaktadır. Kanaryalar, evde beslendiği takdirde dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanı; sürekli olarak ele alınmaması gerektiğidir.

Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı?

Boyu 15 ila 18 cm arasında değişen Kanaryanın kafesi de buna göre olmalıdır. Kafesin boyutları dikeyine değil enlemesine uzun olmalıdır. Fakat hem enine hem boyuna uzun bir kafes alırsanız kuşunuzun uçması için daha iyi bir alan yaratmış olursunuz.

Birçok farklı renkte bulunabilen Kanarya, insanların aklına en çok sarı rengi ile gelmektedir. Güzel sesli ve şirin gözüken bu kuş, aynı zamanda oldukça hareketli bir kuş türüdür. Hareketi sebebiyle daha büyük bir kafeste yaşamak isteyecektir. İmkanınız varsa bu kuşu muhabbet kuşu kafesi gibi küçük bir kafese değil, daha büyük ebatlarda bir kafese koymanız sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir