Kategoriler
Genel

Kanarya Bakımı

Kanarya bakımı sırasında oldukça hassas olmak gerekir. Ne kadar dikkatli bir çalışma yapılır ise aslında o kadar sağlıklı bir ortam sunulacaktır. Eğer sağlıklı bir kanarya var ise oldukça hareket halinde olacak, öten ve yeme durumlarına karşı istekli bir şekilde davranışlar sergilemesi ile dikkatleri çekecektir.

Kanarya Özellikleri

Kanarya özellikleri arasında ilk dikkatleri çekecek durum yaşlandıkları zamanlar olacaktır. Yaşları ise ayaklarına bakılarak anlaşılır. Genç olan kanaryaların ayak yapıları daha ince, pürüzsüz ve kabulsuz olarak yer alır. Arka parmakları ise normale göre daha kısa olur.

Eğer sizler de kanaryaların daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesini istiyor iseniz genç yaşlarda onlar için bir eğitime başlamanız uygun olacaktır. Ne kadar doğru bir bakım uygulanırsa o kadar sağlıklı olacak ve işte buna paralel olarak o kadar uzun yaşayacaklardır.

Kanaryaların Kafes Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kanaryaların kafes seçimi onların sağlıklı bir şekilde yaşaması için oldukça önemli detaylardan bir tanesidir. Kendilerini daha çok doğal bir ortam içerisinde hissedebilmelerini sağlamak adına bu şekilde dizayn edilmesi önemli bir adım olacaktır. Kafesleri daha çok yaşam alanlarına uygun bir şekilde dizayn edebilmek adına özel olarak yer alan çimler, ağaç dallarının konulmuş olması daha rahat bir şekilde hareket etmeleri adına uygun bir detay olacaktır.

Kanaryaların hareket alanlarını kısıtlamamak adına oldukça geniş bir kafes yapılmalı ya da alınmalıdır. Önerilen boyutlar bu şekilde olacaktır. Bir kafes ne kadar büyük olur ise o kuş o kadar rahat edecek ve işte o kadar da sağlıklı olacaktır. Kuşların sürekli kendilerini gergin hissetmelerine engel olmak adına kafesin yeri sabit olmalıdır ve kolay kolay değişmemesi gerekir. Güneş alan bir ortamda havanın da geleceği şekilde olması tavsiyeler arasında yer alır. Kafes dizaynı sırasında 3 adet kap koymayı tercih etmek de uygun olacaktır. Bu kaplar su için yem için ve ek olarak gıda takviyesi için meyve ve sebze verebilmek adına olmalıdır.

Kanaryanın beslenecek olduğu ortam ortalama olarak on derece sıcaklık üzerinde olması gerekir. Bunun altında olan sıcaklıklar aslında bir kanaryanın yaşaması için uygun olmayacak ve hastalanmasına da neden olacaktır. Bu yüzden ortam sıcaklığının ona uygun olup olmayacağına bir hayli dikkat etmek gerekir.

Kanarya Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. İlk olarak bunların başında gelen durum beslenme temizliği olmaktadır. Kafes içerisinde yer alan su ve mama kapları düzenli aralıklar ile temizlenmelidir. Su kaplarının yosun tutmasına izin verilmemelidir. Sadece bu da değil. Bir yandan da kafesin taban kısımlarında duran kağıt ya da bitkilerden oluşturulan tabanın her gün düzenli bir şekilde temizlenmesi uygun olacaktır. Tabi ki bu süreçte sadece bunlar değil bir yandan da yenilmemiş olan yiyeceklerin de temizlenmesi gerekir. Ne kadar taze olan yiyecekler tüketilirse kuşların sağlığı o kadar iyi olacaktır. Su kapları içerisinde bayatlayan sular yerine her zaman taze sular olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde kuşlar bayat olan suları mecbur kalmadıkça içmeyecek ve kendilerine zarar verecektir.

Genel kafes temizliği sırasında her hafta en az iki kere kafesin ılık su ile yıkanması gerekir. Aylık olarak yer alan temizlik sırasında ise sadece ılık su değil kimyasal olan maddeler ile de özel bir temizlik yapılması uygun olacaktır. Eğer ev ortamları müsait ise mevsim geçişleri olan ilkbahar ve son bahar aylarında kuşların da rahat etmesi için kafesleri balkona koymak onlar için iyi olacaktır. Kış aylarında sadece eve kapatmak da uygun olmayacaktır. Onların belirli aralıklar ile hava almasını sağlamak gerekir. Fakat bu noktada üşüyerek hasta olmalarına engel olmak adına gerekli tedbirleri de almak uygun olacaktır.

Kanaryaların Beslenmesi

Kanarya beslemesi en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi olmaktadır. Her kanarya günlük düzenli olarak beslenmesi gereken canlılardır. Eğer bir gün boyunca en ufak bir şey yemeleri söz konusu olmaz ise ölmeleri de söz konusu olabilir. Beslenmeleri sırasında kuş yemlerinden meyvelere, mamalardan vitaminlere kadar birçok şeyin alınması gerekir. Tabi ki alacakları oldukları bu besinler içerisinde mevsimlerine, dönemlerine, yetiştirilme türlerine ve dönemlerine göre oldukça farklı olmaları da dikkatleri çekecektir.

Kanaryalarda ek gıda olarak kenevir, keten tohumu, haşhaş tohumu ve yulaf verilmesi de uygun olacaktır. Özellik ile daha çok keneviri sevdikleri dikkatleri çekmektedir. Fakat bunları verirken orantılı bir şekilde vermek de uygun olacaktır. Fazlası kanaryalar içerisinde yağlanma durumlarına neden olabilir ve bu da sağlıklarını riske atılmasına neden olacaktır.

Bu noktaların dışında bir yandan da kuşlar için mevsimlerine uygun olarak sebze ve meyve de vermek uygun olacaktır. Ancak marul gibi yeşillik  verilmesi tercih edilecek ise dikkatli bir şekilde yıkamaya özen göstermek gerekir. Aksi durumda kanaryaların ishal olmasına da neden olabilir.

Kanaryalar üzerinde özellik ile üreme dönemleri içerisinde beslenmeleri bir hayli önemli rol oynamaktadır. Dişi olan kanaryalar için normal yemlerin yanı sıra ek olan gıdaların verilmesi bu süreçte yavrular ve anne için iyi olacaktır.

Kanaryalar için her gün temiz olarak koyulan içme suyunun içine hafta da bir e olsa bir damla olarak maden suyu damlatılabilir. Bu onların sindirim sistemleri için oldukça faydalı bir durum olacaktır. Fakat sadece haftada bir kez bir damla olmasına dikkat etmek gerekir. Fazlası onlar için zararlı olabilir.

Kanarya Üretimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya üretimi oldukça zor ve uğraştırıcı bir iştir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken noktalar da yerini almaktadır. Bunları bilmek gerekir. Ne kadar dikkatli hareket edilir ise her şey daha kolay olacaktır. İşte üretim sırasında bilinmesi gereken noktalar neler diye bakılacak olur ise;

  • Kanarya üreme dönemleri mart ve nisan aylarında olmaktadır. Bu aylara dikkat etmek ve diğer aylarda üreme için pek de kuşları yormamak gerekir.
  • Başlangıç durumlarında pahalı olan bir kanarya türü seçmek yerine uygun olan bir kanarya türü ile başlamak daha doğru olacaktır.
  • Eğer bir kanarya tünekte duruyor ise, kuyruk kısmına dışkı bulaştı ise tüyleri kabarık ve anüs kısımlarında da dışkı varsa bu kuşları çiftleştirmekten uzak durmak gerekir.
  • Çiftleşme yapılacak olan dişi ve erkeğin hem aynı boyda hem de aynı renkte olmasına dikkat etmek gerekir.
  • ·         Uzun ve kıvrak olan tırnaklar, pullu olan ayaklar, dişinin genç değil de yaşlı olduğuna işaret eder.
  • Çiftleştirilmesi yapılan kuşlar üzerinde tüy dökümü durumları varsa bu dönem sonuna kadar kafes içerisinden çıkarın ve kafeste kalmasına engel olun. Tüy dökümü durumundan yeni çıkmış olan dişileri de kafes içerisine almayın.
  • Erkek olan kanaryalar dişi olan kanaryalara göre daha erken çiftleşme dönemlerine gelirler. Sürekli ötme durumunda yer alarak dişilerin dikkatini çekmek için emek verirler. Eğer dişi de erkeğin bu ötüşlerine karşılık veriyor ise o da çiftleşmek için hazır ve istiyor demektir.
  • Eğer çiftleşecek olan dişi yuva yapmayı bilmiyor ise bir anda yumurtasını kafes ortasına bırakması söz konusu olabilir. Kafesin tabanında bir yumurta görmemek adına kafes içerisinde yuva olmasına dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir