Kategoriler
Genel

Kakadu Papağanı

Kakadu Papağanı, evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği kuşlar arasındadır. Papağanlar renkli görüntüleri ve sevimli hareketleri ile kuş besleyicilerinin ilk tercihidir. Kakadu papağanları insanlara çok yakın davranır. Zaten bu denli yakın davranması ile en çok sahiplenilen hayvanlardan olmuşlardır. Kökenleri ise Avustralya’ya dayanır. Her ne kadar cana yakın olsalar da Kakadu papağanlarının olumsuz bir yönü vardır. O da konuşmakta zorluk çekiyor olmalarıdır. Papağanlar genellikle konuştukları için sahiplenilir. Diğer papağan türlerine göre Kakadu papağanları konuşmakta uzun süre zorlanır. Yaşamları boyunca da 15 ile 20 kelime arası öğrenebilir. İyi koşullarda bakıldığında 50 yıla kadar yaşayan Kakadu papağanları, ortalama 25-30 yıl yaşar.

Kakadu Papağanı Renkleri

Kakadu papağanı renkleri çeşitli renklerde olabilir. Diğer papağan türleri arasında Kakaduları ayırt etmemizi sağlayan en önemli özellikleri ise başlarının üzerinde bulunan “tepe tüyleri”dir.

En sevdikleri yiyecekler meyveler ve yemişlerdir. Doğada yaşadıklarında tohumlarla da beslenebilir. Ayrıca kum ve toprak gibi maddeleri yedikleri de görülmüştür. 150 desibele kadar ses çıkarabilen Kakadu papağanları oldukça yüksek ses çıkarırlar. Bu nedenle evde beslemek isteyen kişilerin bu özelliğe dikkat etmesi gerekir. Bir bebek gibi ilgi ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçları hayat boyu devam eder. Papağanlar arasından en zeki türdür. Bu nedenle kuşuna çeşitli hareketleri öğretmek isteyen kişilerin Kakadu papağanı sahiplenmesi en iyisi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir