Kategoriler
Genel

İpekkuyruk

İpekkuyruk türündeki kuş, 3 farklı türe de sahiptir. Renkli, parlak tüyleri bulunan bu kuş; Nearktik, Palearktik kıtalarda, ormanlarda bulunan canlılardır. Oldukça güzel görünümlü olan bu kuşlar hakkında pek bir bilgi yoktur. Ormanlarda ve meyve bahçelerinde meyvelere akın ederler. Böcekleri kovalayan maskeli haydutlara benzerler. Daha önceden kestirilemez hareketleri, göçleri ve yiyecek paylaşımı gibi hareketleri vardır. Birbirleri arasındaki sosyal etkileşim ve hayret verici ritüelleri oldukça dikkat çekicidir. İpekkuyruklar vahşilerdir ve özgür kuşlardır.

İpekkuyruk Beslenmesi

İpekkuyruk besinleri meyveler, dutumsu meyveler ve böceklerdir. Yuvalarını diğer kuşlar gibi ağaçlara yaparlar. Fakat diğer kuşlara nazaran ipekkuyruklar çanak şeklini tercih ederler. Alın tüyleri uzun bir tepelik oluşturur ve yumuşak tüylüdürler.

İpekkuyruk Özellikleri

İbibik ile benzer özelliklere sahip olsa da, ipekkuyruk renkli tüylere sahip bir kuş türüdür. Kuyruğunun altı pas rengini taşır. Ayakları ve gagası koyu renk, gözleri kahverengidir. Göz çevresinde siyah veya beyaz maske vardır.

Siyah gaganın altından yanaklarına uzanan tüyler genelde daha esmer görünümdedir. Erkeklerde bu tüyler parlak siyah, dişilerde ise koyu esmer kahverengidir. Bayağı İpekkuyruk da ise boğaz komple siyah renkte olduğundan bu teknik işlememekte. Göçebe bir kuştur. Göç zamanları değişkendir, bulundukları alandaki besin azaldığında büyük sürüler halinde güneye uçarlar. Ek olarak dişi kuşlar, erkek kuşlarla çok fazla benzer. Dışarıdan bakınca cinsiyet ayrımı yapmak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir