Kategoriler
Genel

Hint Bülbülü

Hint Bülbülü günümüzde en çok araştırılan kuş türlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Zebra İspinozu olarak da bilinen Hint Bülbülü, kırmızı ve turuncu gagası, dalgalı kafa yapısı ve 3-4 farklı renkten oluşan tüyleriyle oldukça sevecen bir şekilde kendini göstermektedir.

Hint Bülbülü Fiziksel Özellikleri

Hint bülbülleri, renk ve beden bakımından oldukça farklı çeşitlilikte kendilerini gösterseler de; türlerine göre paylaştıkları bazı fiziksel özellikler bulunmaktadır. Türkiye’deki en popüler ispinoz türleri arasında yer alarak dikkat çeken bu cins, gözlerinin altında olan siyah renkli gözyaşını andıran desenleriyle; sürekli olarak ağlıyor gibi görünürler. Genel olarak kuyruk bölgelerinde ve kuyruk ile sırt bölgelerinin arasında kalan alanda zebralarda olduğu gibi siyah – beyaz renklerden meydana gelen desen bulunmaktadır. Hint bülbülü Türkiye’de bilinen ismiyken, yabancılar genel olarak Zebra Finch, yani Zebra ispinozu ismini kullanırlar. Bu isimle adlandırılmasının sebebi zebraya benzer desenlere sahip olmasıdır.

Oldukça küçük bir kuş türü olan Hint bülbülü, 10 – 11 cm arası boya sahiptir. Gelişimini tamamlamış ve yetişkin olmuş bir Hint bülbülü ortalama olarak 10 – 15 gram ağırlığı arasında kiloya sahiptir. Doğal hayatlarında maksimum 2 ila 3 yıl yaşayan bu canlılar, evde iyi bakıldıkları takdirde 5 ila 7 yıl arasında yaşayabilirler.

Hint bülbüllerinin dişi veya erkek olduğunu ayırt etmek oldukça basittir. Dişilerin rengi gri olur. Erkeklerin 2 yanağında da kestane rengi tonlarında, koyu turuncudan farklı kahverengine kadar birçok çeşitliliği içerisinde barındıran benek bulunur. Hatta bundan dolayı çoğu zaman bu cinslerle ilgili “kestane kulaklı ispinoz” yakıştırması yapılmaktadır. Dişi Hint bülbüllerinin gaga renkleri turuncu olurken, erkeklerin gagası ise genellikle kızıl renklerdedir.

Hint bülbülleri kırmızı gözlere sahiptir. Bacak ve ayaklarının rengi ise sarı – turuncu arası bir renktir. Yavrular genel olarak düz gri renge sahip oldukları için dişi görünümlü olarak dikkat çekerler. 1.5 aylık yavruların cinsiyetleri bu süreden sonra belirti göstereceği için, renkler ve desenler belirgin bir hal almaya başlar.

Hint Bülbülü Sağlığı

Hint Bülbülü, oldukça küçük cüsseye sahip olması sebebiyle sağlık konusunda çok sağlıklı bir cins değildir. 3 farklı kronik hastalığı bulunmaktadır ve bakımları iyi yapılmadığı takdirde bu hastalıklara yakalanması olasıdır. Peki bu hastalıklar nelerdir? İşte, Hint Bülbülü sağlığı konusunda öne çıkan hastalıklar…

  • Ayak ve Yüz Hastalıkları: Genel olarak ayak ve parmaklarda görülen bir hastalığı bulunan Hint Bülbülü, söz konusu hastalığa yakalandığında ayağı ve yüz akarı pullaşacaktır. Özellikle ayak tabanında kalınlaşma başlayacaktır. Bu hastalık git gide hayvanın topallamasına sebep olacaktır. Bu hastalık genel olarak Püsküllü Ayak olarak adlandırılmaktadır.
  • Hava Kesesi Rahatsızlıkları: Hint Bülbülü sağlığı konusunda tehdit uyandıran bir diğer hastalık türü ise hava kesesi rahatsızlıkları olarak dikkat çekmektedir. Özellikle stres seviyesi yüksek olan ve çok fazla kızılan, ses seviyesi yüksek olan evlerde yaşayan Hint bülbüllerinde görülen bu rahatsızlıklar sonucunda ölüm ihtimali oldukça fazladır.
  • Orantısız Tırnak ve Gaga Büyümesi: Bir diğer Hint Bülbülü hastalığı ise orantısız büyüyen tırnak ve gaga olarak kendini göstermektedir. Ölümcül bir hastalık olmasa da; psikolojik olarak oldukça kötü sonuçlar doğuracaktır.

Hint Bülbülü Karakteri ve Genel Huyları

Hint Bülbülünün aynı kafeste çift olarak sahiplenilmesi; hem onun mutluluğu açısından hem de sizin mutluluğunuz açısından gereklidir. Çünkü bu kuşlar çift olduklarında; oldukça neşeli olmaktadırlar. Yalnız kaldıklarında ise sıkıcı bir ruh haline giriyorlar. Eğer Hint bülbülünü tek olarak almak istiyorsanız bu durumda onunla son derece fazla bir şekilde ilgilenmeniz gerekecektir. Sevgiye ve ilgiye oldukça muhtaç olan bu kuş türünün yanına bir eş aldığınızda ise, bu kadar yüksek bir şekilde ilgilenmenize gerek kalmayacaktır. Hint Bülbülü sesten oldukça hoşlanır. Bu yüzden evde yalnız bırakıldığı zamanlar arkada bir müzik, televizyon ya da radyonun açık olması gerekir. Evde olduğunuz sürede de Hint Bülbülünü mutlu etmek istiyorsanız onunla konuşmalısınız.

Çoğu Hint bülbülü; ele alışma noktasında oldukça büyük zorluk yaşamaktadır ve ele alınmaktan asla hoşlanmamaktadır. Kuşu ele alıştırmak için herhangi bir şekilde zorlamanıza gerek yok. Eğer ruh halleri buna müsait değilse; bu hareketiniz onları sinirlendirip, ürkütecektir. Bu yüzden zorla bir şeyler yaptırmak son tercihiniz olmalı.

Hint Bülbülü Tarihçesi

Hint bülbülünün tarihçesi Avustralya’ya dayanmaktadır. Orta Avustralya’nın kurak bölgelerinin yerli canlıları olarak dikkat çeken bu kuş türü, hala bu kurak bölgeler üzerinde oldukça büyük sürüler halinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu kurak bölgeler üzerinde bulunan her türlü küçük / büyük ağaç ve çalılarda yuvalarını yapan bu kuş cinsi, yaşamlarına böyle devam etmektedir.

Başta Endonezya, Kosta Rika ve Portekiz’de de oldukça yoğun sürüler şeklinde yaşamaktadırlar. Tercih ettikleri doğal yaşam alanı genel olarak suya yakın ormanlık alanlardır. Ama esarete düşmek istemedikleri ve riskli oldukları için kurak alanlarda yaşamak için bölge arayışına devam ederler. Ormanlık alanlar onlar için geçici bölgelerdir.

Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülünün bakımı oldukça kolaydır. Eğer ilk kez kuş sahibi olunacaksa Hint Bülbülü tercih edilebilir. Çift olarak alınması az önce de bahsettiğimiz üzere hem hayvanınızın ruh sağlığı hem de sizin mutluluğunuz için önemlidir. Çok kolay bir şekilde üreyebildiklerinden dolayı günümüzde birçok kuş üreticisi bu hayvanlar üzerine yoğunlaşmış durumdadır.

Üremek için uygun ortam oluşması v.s. Hint bülbülü için asla önem taşımaz. Üremeleri için 2 ihtiyaçları vardır. Birincisi yuva kurabilecekleri ve yumurta bırakabilecekleri alan, diğeri ise rahat hareket edebileceği nokta olmasıdır.

Fakat Hint Bülbülü üremesi konusunda bilinçsiz bir şekilde hareket edilmesi onlara hayati sonuçlar doğurtabilir. Çünkü Hint bülbülleri yumurtlamak için oldukça büyük enerji ve zaman harcarlar. Eğer molasız bir şekilde üreme devam ederse ölümle sonuçlanacak olaylar yaşanabilir.

Hint bülbüllerinin kafeslerinin geniş olmaları, sakin ve güvenli bir noktada olmaları gerekmektedir. Gün ışığını direkt olarak alan bir bölgede yaşamak bu kuş cinsini oldukça huzursuz edecektir. Kalorifer ve klima gibi ısıtma ve soğutma cihazlarının yakınlığı da yine huzursuz eden bir diğer etkendir. Bu sebepten dolayı ev içerisinde bakılan Hint bülbülünün yer seçiminin oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hint Bülbülü Beslenmesi

Hint Bülbülü yemi, özel olarak hazırlanan bir yem olmalıdır. Küçük boyutları sebebiyle gagaları ve mideleri de küçüktür. Bundan dolayı yemlerin da yine doğru orantıda küçük ve kolay parçalanabilir yapıda olmaları gerekir. Pet Shoplarda Hint Bülbülü için özel olarak hazırlanan pek çok Premium yem bulabilirsiniz. Hint bülbülleri beslenmesinde en önemli nokta yeme ulaşma imkanıdır. Bu kuş türü yeme oldukça hızlı bir şekilde ulaşmalıdır. Bundan dolayı uzak ve zor ulaşılan yerlere yem kabını koymamanız gerekir. Eğer kuşunuzun fazla yem tükettiğini ve bu sebepten dolayı sağlıksız bir şekilde kilo aldığını düşünüyorsanız; bu durumda egzersizi artırmalısınız. Çünkü Hint Bülbülleri kararınca yemektedirler ve sınırlarını bilirler. Eğer kilo alma durumu yaşanıyorsa; çok fazla hareket ettirilmiyor demektir.

Dal darılar, bu kuş cinsinin çok lezzetli ve keyifli bir şekilde buldukları bir besin olarak dikkat çekmektedir. Fakat kendi yem karışımlarını yemeyi bırakıp, tamamen bunlara yönelmemesi için günlük değil, haftalık olarak vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kendi yemlerini tüketmeyebilirler.

Hint bülbülü beslenirken; taze sebze vermeye özen göstermelisiniz. Her türlü yeşilliği ve meyveyi yiyebilen ve oldukça seven Hint Bülbülü için hazırlanacak taze sebze ve meyveleri, robot yoluyla iyice parçalamak faydalı olacaktır. Aksi takdirde parçalaması çok zordur. Hint Bülbülü için en tehlikeli gıda Avokado olmaktadır.

Hint Bülbülü Temizliği

Hint Bülbülü temizliği aynı kedi ırklarında olduğu gibi; kendi kendine gerçekleştirebildiği bir eylemdir. Gagalarıyla tüylerinin kirini, tozunu ve yağını temizleme imkanları bulunmaktadır. Oldukça hassas canlılar olması sebebiyle sürekli banyo yapmaları durumunda da soğuk algınlığı gibi problem yaşayabilirler. Bu yüzden ayda bir ılık suyla hazırladığınız banyoluk içerisinde kendisini temizlemesi için bulundurmanız gerekmektedir. Temizlerken siz elinize almayın. Çünkü su sonucu zaten gerilen bu hayvan türü, bir de zorla tutulduğunu fark edince direkt olarak gaga atarak kurtulmaya çalışabilir.

Hint Bülbülü Egzersizi

Hint Bülbülü Egzersizi; oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü egzersizi tam olarak yapılmadığı takdirde, kilo dengesi bozulabilir. Egzersiz için günlük minimum 2 saat ila 3 saat aralığında uçması gerekir. Bunun yanı sıra kafes demirlerinin yatay tercih edilmesi gerekmektedir. Yatay kafes demirlerine tırmanarak günlük egzersiz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayabilir. Aynı zamanda kafes genişliğinin, rahat hareket edebileceği düzeyde geniş olması gerekir. Kafes içerisinde uçabilmelidir. Bu gereksinimleri karşılayıp egzersizlere dikkat ettiğinizde; herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaksınızdır. Fakat sürekli kafese kapalı, hareketsiz bırakacağınız Hint bülbülü hem psikolojik hem fiziksel açıdan büyük zarar görecektir.

Hint Bülbülü Eğitimi

Hint Bülbülü eğitimi, hangi eğitimi vereceğinize göre değişim göstermektedir. İlk olarak elden yem yeme ve kafaya, omza konma gibi eğitimler verilmelidir. Bu eğitimleri verirken dikkat etmeniz gereken nokta ödül yöntemine başvurmaktır. Eğer ödül yöntemine başvurmaz; cezalandırmayı tercih ederseniz eğitim oldukça verimsiz geçecektir. Elden yem yemesi için yem kabını kaldırıp elinizi uzatmalısınız. Fakat bunu günde sadece birkaç dakika yaparak alıştırmalısınız. Üzerinize konması için de aranızda sevgi bağı oluşmalıdır. Ona ne kadar sevgi hissettirirseniz; o kadar çok sizle zaman geçirmek isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir