Kategoriler
Genel

Güvercin Türleri

Evcilleştirilebilen ve yabani olan farklı güvercin türleri bulunuyor. Güzellikleri ve yetenekleri sebebiyle güvercin beslemek ve güvercin yetiştiriciliği yapmak oldukça yaygın. Dünyanın çoğu yerinde bu hobiyle uğraşan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Parklarda sokaklarda rastlanılan yabani güvercinlerden daha fazla sayıda güvercin türü vardır. Dünya üzerinde 300civarında güvercin türü bulunur. Bu güvercinler, bulunduğu bölgenin özelliklerine göre fiziksel farklılık gösterir. Genellikle görünüşlerinden ve tüy özelliklerinden dolayı beslense de bazı güvercinler taklacı özelliğinden dolayı da beslenir. Geçmiş yıllarda iletişim yapabilmek için de posta güvercini kullanılmıştır. Bugün bu güvercin türü en sık rastlanılan güvercin türüdür. Yetiştiriliş amaçlarına göre ülkede en çok beslenilen ve görülen başlıca güvercin türleri vardır.

Oyuncu Güvercin Türleri

Renklerinin yanında oyuncu güvercin türleri yetenekleri sayesinde beslenen kuşlardır. Taklacı güvercin olarak adlandırılan ve Mardin Güvercini olarak da bilenen güvercinler oldukça yeteneklidir. Gökyüzünde attığı taklalar ve manevralarla sevilen takla güvercini görünümü itibariyle paçalıdır. Ayakları tüylerle örtülüdür. Türkiye’de en çok beslenilen güvercin türü olarak bilinir. Bir diğer taklacı kuş Kelebek güvercinidir. Uzun süre ve hızlı uçuş yaparken manevralar ve taklalar atabilir. En çok yetiştirilen kuşlardan biridir. Bursa güvercini Bursa bölgesine ve Türkiye’ye özgü oyuncu bir güvercin türüdür. Görünüşüyle de dikkat çeker ve paçaları bulunmaz. Seri taklalarına makara adı verilir ve makaracı güvercin olarak da bilinir. Makaracı güvercin türleri arasında Çakal ve Mülakat güvercini de bulunur.

Diğer Güvercin Türleri

Güvercinler çoğunlukla oyuncu özelliklerinden dolayı beslenir. Bunlardan başka diğer güvercin türleri farklı amaçlarda beslenir ya da doğada bulunur. Bu güvercinlerden en farklısı posta güvercinidir. Yön duygusu çok gelişmiş olan bu güvercinler haberleşmek için kullanılmıştır. Günümüzde yarışçı özelliklerinden dolayı beslendiği görülür. Haberci ve salma kuşu olarak adlandırılan başka güvercin türleri de vardır.

Günümüzde görünümleri için beslenen filo kuşlarından biri baştankara güvercinleridir. Görünümü için beslenen bir diğer güvercin türü Bango güvercin türüdür. Kısa gagası ve siyah beyaz tüyleriyle bilindik güvercin görüntüsünden oldukça farklıdır. Saf türler zaman içinde birbiriyle karışarak kırma türler de ortaya çıktı. Bu güvercinlerin oyunculuk ve taklacılık yetenekleri pek bulunmaz. Çakmaklı, Gök, Mirenk gibi güvercin türleri güzel görünüşü olan farklı türlerin karışımı güvercinlerdendir. Sesleri ötüşleri dolayısıyla yetiştirilen güvercin türleri de bulunur. Bu güvercinlere kut güvercini denilir. Güzel ötüşleri “dem çekme” olarak isimlendirilir. Ankut, Bayburt, Demkeş ve Kumru güvercinlerde ses özelliğine sahiptir. Özellikle Ankut kuşunun ve Demkeş kuşu ötüşünden dolayı tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir