Kategoriler
Genel

Gri Papağanı

Gri Papağanı, dünya üzerinde genellikle “Jako” adıyla bilinir. Papağangiller ailesinin orta boylu üyelerindendir. Yaklaşık 30 santimetre büyüklüğüne sahip olan Gri Papağanı adından da anlaşılacağı gibi gri renktedir. Bazı bölgelerinde siyah tüyleri de bulunabilir. Papağan dendiğinde akla ilk gelen papağan türü Gri Papağan’dır. Zeki olmaları nedeniyle Roma halkı tarafından evcil hayvan olarak tercih edilmişlerdir. Yine aynı nedenden dolayı Türkiye’de de en çok tercih edilen papağanlar arasındadır. Zekası sayesinde gayet güzel ve akıcı konuşabilir. Kelime ezberleme kapasitesi 1000 kelime civarındadır. Ayrıca bazı Gri papağanların sorulara cevap verdiği de görülmüştür. Bu nedenle konuşmak için papağan sahiplenen kişiler için en iyi tercih Gri Papağanı olacaktır.

Gri Papağanı Yaşamı

Gri Papağanı yaşamı 80 ile 90 yıl arası sürebilir. Afrika bölgesi, en yoğun bulundukları bölgedir. Yine bu bölgede bulunan yağmur ormanları, Gri papağanlarının endemik tür olduğu bölgedir. Beslenmek için tohum, meyve ve palmiye cevizi tüketir. Bazı durumlarda salyangoz gibi canlıları tükettikleri de görülmüştür.

Diğer papağan türlerine göre çok daha taklitçidir. Sahibinin taklidin yapmayı çok sever. Bu nedenle Gri Papağanı sahibi olan kişiler, bu samimi canlılarla çok güçlü ve sıcak bağlar kurar. Fakat sahibinden yeterli ilgi ve şefkati göremeyen Gri papağanlarda davranış bozukluğu görülür. Bu bozukluk tüy yolma gibi çeşitli kendine zarar verme eylemleridir. Papağanları sahiplenirken uzun ömürlerine rağmen her zaman küçük bir çocuk gibi duygulara sahip olduklarını unutmamakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir