Kategoriler
Genel

Göknar Kargası

Göknar kargası kargagiller ailesinden ötücü bir kuştur. Bu karga türü bayağı alakargadan daha büyüktür. İri bir gagası olan Göknar kargası ince bir başa sahiptir. Tüyleri vücudunda siyah ile kahverengi tonlarındadır. Kuyruğu ve kanat uçları parlak yeşilimsi ya da parlak mavi renklerdedir. Parlak mavi ya da parlak yeşil görünse de tüyleri aslında bu kısımlarda da siyahtır. Göknar kargası kuşların ortak besini olan tohumları tüketirler. Bunların yan ısıra çam fıstıkları ve çam kozalakları da yerler. Meyve ve fındıklardan da oldukça hoşlanırlar. Kalın gagaları ile kabuklu fındıkları ve tohumları kırarak tüketirler. Fazladan buldukları tohumları depolayarak sonra yemek için saklarlar. Böcek türleri ve kuş yumurtaları ile de beslenirler. Hepçil olan bu kuş türü diğer kuşların yavruları ile de beslenir.

Göknar Kargası Yuva Yapımı

Göknar kargası yuvalarını erkenden kurar. Böylece buldukları yiyecekleri yuvalarında depolarlar. Göç etmeyen bu kuş türü yiyecek bulma sıkıntısı yaşadığı zaman uzak yerlerde yemek aramaya gidebilir. Göknar kargasıyuva yapımı konusunda titizdir. Yuvalarını güneş alan yerlere yaparlar. GÖknarların kuluçka süreleri biraz uzundur. Kuluçkanın ardından ise 2 veya 4 arasında bir yumurta oluşur. Kuşlardan dişi ile erkek yavruyu 23 gün boyunca besler. Yavru büyünce de ailesi ile beraber vakit geçirir. Birkaç ayı bulan bu sürede ailesinden beslenme ve yiyecek bulma konusunda eğitim alır. Bu besinleri nasıl depolayacağını anne ve babasından öğrenir. İskandinavya’nın büyük kısmında bulunan bu kuş türü Avrupa’nın kuzey kesimlerinde de yaşar. Sibirya ve Asya’nın doğu kesimlerinde de bu kuş türüne rastlamak mümkündür.

Göknar Kargası Özellikleri

Göknar kargasının siyah ve kahverengi tonlarındaki tüylerinde beyaz benekler vardır. Kuyruğunun ucu ve altı da beyazdır. Genellikle yaprak dökmeyen yüksek rakımlardaki ormanlarda yaşamayı sever. Ancak yaprak döken ağaçların olduğu ormanlarda da yaşayabilir. Fındık bahçelerinin olduğu bölgelerde de rastlanır.

Türkiye’de Trakya ve Batı Karadeniz bölgelerinde az da olsa görünen kuş türüdür. Fındıkla beslenen Göknar kargası türlerinin gagaları daha büyüktür. Fındıkları gagası ile kırabilse de sert olanları ayakları ile tutarak gagasını keski gibi kullanması ile açar. Halk arasında Fındıkkıran olarak da bilinirler. Göknar kargası özellikleri türleri arasında ufak da olsa farklılık gösterir. Alplerde yaşayanları, Batı Himalaya’da yaşayanları ve Çin’de yaşayanları gaga ölçüsü açısından farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir