Kategoriler
Genel

Golden Finch

Anavatanı Avustralya olan kuş türlerinden bir tanesi olmaktadır. Diğer adı ile gökkuşağı ispinozu olarak da bilinir. Ülkesinde artık doğal hayatının oldukça tahrip edilmiş olması ve iklim koşullarının bir hayli değişmiş olması neslinin tükenmek üzere olmasına neden oldu. Bu konuda ülke sınırlarında farklı olarak çalışmalar devam etmektedir. Dünya üzerinde şuan kafesler üzerinde üretilme çalışmaları yer almaktadır. Neslin yok olmasına engel olmak ve devam etmesini sağlamak için birçok farklı olan çalışmalar bilinmektedir. Doğal yaşam alanları olan Avustralya sınırları içerisinde tek değil de kuzey batı bölgesinde daha çok koloniler halinde yaşamayı tercih ederler. Golden finch kuşları doğal yaşamlarını idame ettirebilmek adına süpürge darısı tercih ederler. Kuluçka dönemlerinde ise yuva olarak okaliptüs ağaçlarına yakın olan yerlerde yaşamayı tercih ederler.

Mevsim geçişleri sırasında üreme iç güdülerinin olması bu ağaçların kovuk bölgelerinde yaşamayı tercih ederler. İlerleyen süreçlerde yavruların bakımlarını da sağlamak adına alçak olan yerlere geçerler. 20 v 30 derece olan sıcaklıklarda rahat bir şekilde yaşamlarına devam ederler.

Golden Finch Türleri Ve Doğada Olan Renkleri

Golden Finch kuşları daha çok gövde, kafa ve sırt bölgelerine farklı renklere ayrışırlar. Tanımamaları yapılırken RH yani kırmızı kafa, GB yani yeşil sırt ve WB yani beyaz göğüs olarak anılırlar.

Mutasyon sonucu ortaya çıkan Golden Finch türleri normalde olan klasik türlere göre daha farklı olan renklere sahip olmaktadır. Orijinal olanlar oldukça nadir bulunan bir yapıda olmasından dolayı çok kıymetlidir. Her ne kadar kafa, göğüs ve sırt kısımlarında olan renkler farklılık gösteriyor olsa bile üreme, sıcaklık, barınma gibi alışkanlıkların olmasından dolayı diğerleri ile aynı olmaktadır.

Golden Finch İçin Kafes Seçimleri Ve Gerekli Olan Malzemeler

Bu türdeki kuşlar diğer kuşlarla ve insanlarla çok iyi anlaşırlar. Hem diğer kuş türleri ile hem de kendi türleri ile oldukça rahat bir şekilde yaşamlarına devam ederler. Üreme vakitleri geldiği süreçlerde kafeslerde normal süreçlerde koloni halinde yaşamlarına devam ederken oldukça bu süreçlerde agresif olabilirler. Hem cinsi olan kuşlara gagaları ile bir darbe uygulamaları söz konusu olabilir. Her ne kadar çok zarar vermiyor olsalar bile yine de hareketler devam ederse ayrı noktalara koymak daha doğru olacaktır. Hem tek olarak hem de çift olarak beslenmeleri yapılabilir. Fakat çift besleme durumu daha yaygın olan bir türdür. Golden Finch üreme dönemleri içerisinde aile kurgusunu daha iyi yaşatabilmek adına bu noktada yaşarlar. Bakımlarının yapıldığı kafeslerin büyük ve geniş olmasında fayda vardır. İspinoz türü olan kuşlardandır. Bu yüzden de bakım uygulamaları sırasında diğer bu tür kuşlar gibi geçerli olmaktadır.

Kuşların bakımlarına evler içerisinde devam edilecek ise bulunması en uygun olan en büyük kafesler tercih edilmelidir. Bu noktada 60x50x40 olan boyutlar bire bir uygun olabilir. Aksi halde diğerleri dar ve küçük gelmesi söz konusu olabilir. Aksi halde çift olarak yan yana tutmak zor olabilir. Özellik ile tüy döküm zamanları geldiği zaman küçük olan kafeslerde sorun yaşanması söz konusu olacaktır. Asıl amaç evde bakmak değil de üretim yapmaksa kafesleri şeritler ile aydınlatmak da güzel olabilir. Bu da yavruların gece olduğu zaman beslenmelerinin daha kolay olmasına yardımcı olacaktır. Kafes için kullanılan tellerin saka ve kanarya türlerinde olduğu gibi dik telli olmasına özen göstermek gerekir. Paralel şekilde telleri olan kafeslerde suluklar oldukça sığ durumda olacağı için kuşların su içmeleri biraz daha zor olacaktır. Golden Finch bakımı sırasında hava akımının dikkatli bir şekilde yapmasına özel gösterilmelidir. Çift taraflı olarak yer alan akımlar bir noktada kuşların daha çok zarar görmesine neden olabilir. Bu noktada işte kafeslerin daha uygun bir alana yerleştirilmesi de mantıklı bir adım olacaktır.

Golden Finch kafes içerisinde farklı oyuncak ya da aksesuarlara ihtiyaç duymayacaklardır. Daha çok kuşların kendilerin doğal bir ortam içerisinde hissedebilmelerini sağlamak adına ağaç tünekler tercih edilmesi uygun olan bir adım olacaktır. Bunlar ise daha çok kuşların ayak kısımlarında yer alan deformasyonların engellenmesine yardımcı olurken bir yandan da mantar oluşumları için uygun olan bir çözüm olacaktır. Gaga yapılarının oldukça sivri bir şekilde yer alması ise su kaplarının en az 1 cm gibi derinlikte olma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Geniş ağızlıklı olanlar ise sadece banyo için kullanılması gereken çeşitlerden biri olmaktadır. Bu suluk yapısı tercih edilecek olursa Golden Finch sıkça banyo yapma isteğinin olmasından dolayı hasta olmaları söz konusu olabilir.

Golden Finch yem kabı seçimleri sırasında onların üzerine rahat bir şekilde tüneyecek olduğu modellerin tercih edilmesi gerekir. Açık yem kabı daha büyük avantaj olacaktır. Kafes içerisinde eğer tünek altlarına konumu sağlanır ise daha rahat bir şekilde hareket etmeleri uygun olacaktır. Hem bir yandan rahat etmeleri sağlanırken hem de bir yandan kirlenmelerine engel olunmuş olacaktır. Kafeslerin alt yapısına koymak için tercih edilen ürünler daha çok mısır koçanı granülü, çamdan alınan talaşlar ya da daha çok emiş gücü olan gazete kağıtları kullanmak uygundur. Eğer gazete kağıtları koymayı tercih edenler olursa sık bir şekilde bunları değiştirmesi ve kafes temizliği noktasına özen göstermesi gerekir. Diğer kuşlarda nasıl mürekkep balığı kemiği tercih ediliyorsa bu kuşların da kalsiyum ihtiyaçlarını karşılama adına kullanmak uygundur. Kuş kumu gibi alternatiflerin de bulunması kuşların rahat etmesi için bir avantaj olacaktır.

Golden Finch Beslenmesi Nasıl Olur ?

Golden Finch beslenmesi de diğer kuşlar gibi aynıdır. Onlar her nasıl tohum ile besleniyor ise bunlar da sadece tohum ile beslenir. Bunlar için özel bir şekilde hazırlanmış olan yemler de vardır. Eğer evlerde bakımları sürecek ise bu yemlerden almak da uygun olacaktır. Fakat muhabbet kuşu ve paraketler için kullanılması tercih edilen yemler bu kuşlar için uygun olmayacaktır. Bunların yemesi gereken tohumların gerekli olgunluğa erişmiş zamanında hasat edilmesi gerekir. Tohum ebatları diğerlerine göre daha küçük olması ile dikkatleri çeker. Gaga yapılarının düz olması bu tohumları ancak kırmasına yardımcı olur. Eğer diğer tohumlar tercih edilir ise kırımları yapamayabilir ve beslenme kısmında daha çok zorluk çekebilirler.

Tohumların içerik yapısı incelenecek olduğu zaman sarı darı, kırmızı darı, Nijer, kenevir, çim tohumu ya da keten tohumu gibi tohumların yer alması dikkatleri çeker. Ek olarak verilecek olan gıdalar arasında muz, elma dilimleri, böğürtlen, havuç, üzüm, bezelye, çilek, kavun, haşlanmış yumurta, haşlanmış patates de tercih edilebilir. Eğer bu ek gıdaları yemeye alıştırmak uygun olursa kuşların yaşam ömürleri daha da çok artış gösterecektir. Ek olarak bir yandan da çimlendirilmiş tohumların tercih edilmesi uygun olabilir. Hazır alınarak yer alan tohumları çimlendirerek de kullanabilirsiniz. Ek besin vermeyi tercih ederken alkol içerikli besinlerden, çikolata, tuzlu olan gıdalardan uzak durmak uygun olacaktır.

Golden Finch Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Golden Finch bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar yer almaktadır. Sağlıklarını daha iyi korumak ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olmak adına ilk dikkat edilmesi gereken şey kafeslerinde olan temizliktir. Kafeslerin kirlenme durumlarına göre günde ya da en geç gün aşırı bir temizlik uygulaması gerekli olacaktır. Özellik ile de kafeslerin tabanları bir hayli sık yapılması gerekir. Tabi ki bu noktada kuşların ürkmesine engel olarak yapmak önemli bir detay olacaktır. Strese dayanıklı bir yapısı yoktur. Eğer stres noktalarına maruz kalır iseler bağışıklık sistemleri üzerinde bir zayıflama olabilir. Bu da kuşların zarar görmesine neden olacaktır.

Golden Finch yemlerinin hem temiz hem de steril bir ortam içerisinde hazırlanmasına dikkat etmek gerekir. Yem değişimi yapılacak olduğu sırada eleme yapılarak kuşlara vermek daha doğru olacaktır. Yem kaplarında azalan yemlerin üzerine eklemek yerine altta kalanları elemek ve yeni eklenenler ile karıştırılarak vermeye dikkat edin. Mümkün ise altta kalan yemleri tekrar vermeyin. Yemler ne kadar taze olursa onlar için o kadar iyi olacaktır.

Golden Finch ek besinverme adımları sırasında kafes içerisinde kalarak çürümemelerine dikkat etmek gerekir. Eğer su kapları kafes içerisinde yem kaplarından daha uzak bir alana alınır ise yemlerin nem alarak bayatlaması engellenmiş de olacaktır.  Bu tür kuşlar adeta banyo yapmaya çok düşkün olmaktadır. Bu da su kaplarından su taşmasına neden olarak yemlerini nemli yapmalarına yani ıslatmalarına neden olacaktır. Uzak koymak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Golden Finch sulukları içerisinde her an taze su olmasına dikkat etmek gerekir. Sürekli olarak iç kısımları temizlenmeli ve suluklar içerisinde yosunlanma durumları olmasına izin vermemelisiniz. Ortalama on beş gün süre ile su kapları içerisinde bir damla da olsa elma sirkesi eklemeyi tercih edebilirsiniz. Bu durum ise kuşların enfeksiyon gibi hastalıklara karşı korunmasında önemli bir etkide olacaktır. Bir yandan da sindirimlerine yardımcı olmak istenir ise suların içine maden suyu damlatmak da doğru olacaktır. Tabi ki her gün değil bunu da haftada bir gün yapmak yeterli olacaktır. Ayrıca bir yandan da kuşların sağlıklarını sürekli kontrol altında tutabilmek adına suların içerisine vitaminler ile takviye vermeyi de yapabilirsiniz.

En  son olarak kafesler içerisinde parazit olmamasına dikkat etmek gerekir. Özel olarak kuşların kafesleri adına hazırlanmış olan spreyler ile bu durumlardan kurtulmalarına da yardımcı olabilirsiniz. Hepsine dikkat etmek aslında kuşların daha uzun ömürlü olması üzerinde etkili olan adımlardan biri de olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir