Kategoriler
Genel

Flamingo

Flamingo kuşu genel olarak Flamingolar grubunun alt dalında yer alan ve Flamingogiler ailesinden 6 adet kuş türünün ortaya gelmesi ile oluşturulan ismi olmaktadır. Her ne kadar tek cins olarak yer alsa bile onun altında yer alan altı alt türünden meydana gelmektedir.

Flamingo Özellikleri

Flamingo özellikleri arasında ilk dikkatleri çeken durum kendi içinde ve diğer türler ile de aynı anda çaprazlama olarak üreme sağlayabilmesidir. Bu noktada Küba türü ortaya çıkmaktadır. Anadolu içerisinde ise Allı turna olarak da isimlendirilmesi bilinmektedir. Türkiye içerisinde daha çok Denizli ve çevresinde yaşadıkları bilinmektedir.

Uzun olan ince bacakları, uzun ve kıvrık olan boynunun yanı sıra kiremit renginde olan tüylere sahip olması bilinmektedir. Tüyleri içerisinde yer alan kırmızı olan tonlar daha çok yediklerinden kaynaklı olarak meydana gelir. Yiyeceklerin içerisinde yer alan karotin miktarı ne kadar az olur ise o bölgeler içerisinde yaşayan türler de normale göre daha açık renkli olarak yer alır. Yavru ve genç olan türler içerisinde daha az yapıda karotin miktarı yer almaktadır. Bu da onların tüylerinin beyaz olmasına neden olur.

Flamingolar Nerede Yaşarlar ?

Flamingolar nerede yaşarlar sorusunun yanıtı içerisinde Afrika, Güney Batı, Orta Amerika, Güney Avrupai Orta Asya yer alır. İspanya ile Güney Fransa içerisinde daha çok bu kuş türlerinin norma boyutları değil de büyük olan boyları yer alır. Daha çok kuluçka dönemleri içerisinde Rosa Flamingo görülür. Ortalama olarak boy uzunlukları 125 ile 130 cm arasında değişiklik göstermektedir. Asya’nın güneyinde, Avrupa ve Afrika içerisinde hayatlarına devam ederler. Flamingolar genel olarak koloni şeklinde gezer ve yaşarlar.Bu koloni ise daha çok dünyanın kuzeyinde yer alan koloni olarak bilinmektedir.

Flamingoların Yaşam Alanları Nasıldır?

Flamingoların yaşam alanları daha çok büyük bir şekilde topluluk yani koloni halinde olmalarıdır. Bu tür kuşlarının yaşamak için pek de tercih edilmeyecek olduğu sıra dışı doğa koşullarını severek orada yer almayı tercih ederler. Örnek ile anlatılacak olur ise Tuz gölü, büyük ve durgun sulara sahip olan göller, lagünler içerisinde yaşamayı oldukça çok severler. Total içerisine bakılacak olur ise bu kuş türleri daha çok zorlu olan yaşamları severler ve bunlar ile rahat bir şekilde mücadele etmeyi başarırlar. Koloni halinde yaşamayı sevdikleri için adeta bulundukları ortam içerisinde sayıları bir milyona yakın kadar da olabilir. Ülkemiz sınırlarında hayatlarına devam edebilmek adına Denizli ve çevresinde olan Acı gölü tercih ettikleri de dikkatleri çeker.

Flamingolar Nasıl Beslenir?

Flamingolarda beslenme daha çok yengeç, artemia, karides gibi deniz ürünlerinin yanı sıra karıncalarda olan larva, yosun gibi yiyecekleri tüketerek sağladıkları dikkatleri çeker. Aşağı doğru olarak yer alan eğik ve kalın uçlu olan sağlam gagaların yer alması ise her ne koşulda olur ise olsun yiyeceklerine rahat bir şekilde ulaşımlarına yardımcı olmaktadır.

Flamingolarda Üreme

Flamingolarda üreme aslında tüm kuşlar gibi yumurtlayarak meydana gelir. Savunmasız olarak yer alan kuş türlerinden bir tanesi olması genellik ile gece uçmalarına neden olmaktadır. Ve bu süreçlerden dolayı üremek için ıssız olan bölgeler tercih edilir. Her dişi olan Flamingo konik olarak yer alan yuvasına bir adet yumurta bırakmayı tercih eder. Yavruların yumurta içerisinden çıkması meydana gelene kadar eşler sırası ile bu yumurtalar üzerine yatarak bekler. Yavruların yumurtalardan çıkması ise ortalama olarak bir ay kadar sürmesi ile sağlanır. Yeni doğan bir flamingo gri renge sahiptir. Nerede ise bir ördek boyutunda olmaktadır. Yavrular ortalama olarak iki aylık olana kadar bu süreçlerde anne ve babası tarafından beslenmelerine devam edilir. Tam 100 günün sonunda uçma yeterliliğine de gelecektir. Uçmayı öğrendikleri an artık kendileri için ayrı bir topluluk kuracaklardır. Flamingolar diğer kuşlar gibi her yıl düzenli olarak üremeleri söz konusu değildir. Her ne kadar her yıl düzenli olarak yumurtlayan türleri olsa bile bazılarının üç ya da dört yılda bile yumurtladıkları bilinmektedir. Bu durum ise her Flamingodan Flamingoya değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir