Kategoriler
Genel

En İlginç Görünüm ve Özelliklere Sahip 16 Farklı Kuş Türü

En ilginç görünüm ve özelliklere sahip 16 farklı kuş türü deyince akıllara birçok kuş türü gelir. Kanatlı, tüylü, yumurta üretebilen bir canlı olan kuşlar omurgalı hayvanlar kategorisine girer.

Yaklaşık olarak 10.000 civarında kuş çeşidi bulunur ve bu kuş çeşitleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

1-      Arı Kuşu

Arı kuşu, bu adı beslenme şeklinden ötürü almıştır. Daha çok yaban arılarını ve bal arılarını avlayan bu kuş türünün en ilginç özelliği böcekleri ve arıları havada kapması olarak bilinir. Eşsiz tüylerinin güzelliği ile de dikkat çekmeyi başarır.

2-      Tavus Kuşu

En ilginç görünüm ve özelliklere sahip 16 farklı kuş türü denilince akla ilk gelen kuş türlerinden biri de tavus kuşudur. Antik çağlardan bu yana kendine mitolojilerde dahi yer edinen bu kuş, tüylerinin güzelliği ile dikkatleri üzerine çeker. Tavus kuşlarının sesleri pek sevilmez.

3-      Kırmızı Gagalı Tukan

Uyuşuk bir kuş olan kırmızı gagalı tukan, gagalarıyla öne çıkan bir kuş türüdür. Gagaları çok büyük olan bu kuş, gagasının renkleriyle de görenlerin dikkatini çekmeyi başarır.

4-      İbibik

Çok güzel bir kuş türü olan ibibik, eşlerine bağlı olmasıyla bilinir. Bu kuş türü eşi öldükten sonra başka bir eş aramaz ve tekeşlidir. Hayvanlarda nadir bir durum olması nedeniyle bu özelliği şaşırtır.

5-      Sinek Kuşu

Çok hızlı kanat çırpan sinek kuşu bu özelliğiyle dikkat çeken kuş türüdür. Bu kuş sinekler kadar hızlı kanat çırpması nedeniyle bu ismi alır.

6-      Kızıl Akbaba

En yüksekten uçan kuş türü olarak bilinen kızıl akbaba bu özelliği ile dikkat çekmeyi başarır. Akbaba uçakların çıkamadığı bir yükseklikte uçmayı başarır.

7-      Kakadu

Kakadu çıkardığı seslerle ilginç bir kuş kategorisine girer. Telefon sesine kadar sesi, insan sesive ıslık gibi seslerin taklidini yapabilir.

8-      Flamingo

Uzun ve ince bacaklara sahip olan flamingolara olan ilgi son zamanlarda arttı. Renklerinin güzelliği ve vücudunun ilginçliğiyle dikkat çeken bu hayvan son yıllarda moda sektöründe desen olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı.

9-      Cennet Kuşu

Anayurdu Afrika olan cennet kuşu, çok fazla tüylü olmasıyla dikkat çeken bir kuş türüdür.

10-   Kırmızı Makaw Papağanı

En ilginç görünüm ve özelliklere sahip 16 farklı kuş türü listesinin olmazsa olmaz kuş türlerinden bir diğeri ise Kımızı Makaw papağanıdır. Zekaları oldukça gelişmiştir.

11-  Altın Sülün

Dünyanın en güzel kuşlarından biri sayılan bu kuş, tüylerinin rengi nedeniyle Altın sülün olarak anılır. Tüylerinin güzel ve farklı bir renge sahip olması nedeniyle diğerlerinden ayrılır.

12-  Deniz Papağanı

Deniz papağanı havadan çok denizde yaşayan bir kuş türüdür. Dalış faaliyetlerinde çok başarılı olması nedeniyle ilgi çekmeyi başarır.

13-   Mavi Alakarga

İlginç renklere sahip olan mavi alakarga, bu renklerin güzelliğiyle dikkat çeken kuş türü olarak bilinir. Mavi alakarga kuşunun tüyleri koparıldığında tüyün rengi yok olur. Bunun nedeni şekilse renkleme olarak açıklanır.

14-  İpek Kuyruk

Belirgin bir kafası olan İpek Kuyruk, eşlerini yüksek sesle aramalarıyla bilinen bir kuş çeşididir. Çilek ve böcek yiyerek beslenirler.

15-  Amerikan Sakası

Hoş bir görünüme sahip olan Amerikan sakası, güzel sesi ve görüntüsüyle dikkat çeker. Devedikeni, yabani küçük otları ve ağaç filizlerini yiyerek beslenirler.

16-  Turna

En ilginç görünüm ve özelliklere sahip 16 farklı kuş türü arasında yer alan son kuş ise Turna’dır. Çok yüksek olan ses tonuyla dikkat çeker. Kültür ve inanışlarda özel bir yeri olan bu kuşun Hz. Ali’yi temsil ettiğine inanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir