Kategoriler
Genel

Ekin Kargası (Corvus Frugilegus)

Ekin Kargası (Corvus Frugilegus) aslında herkesin hayatında sık sık karşılaştığı bir hayvandır. Siyah renge sahip bu karga türü ülkemizin her bölgesinde rahatça yaşamını sürdürebilir. Tüyleri siyah olmasına rağmen oldukça parlak bir yapıya sahiptir. Gagalarının çevresi özellikle yetişkin ekin kargalarında tüysüzdür. Kuyruklarında bulunan tüyler, diğer bölgelerindeki tüylere göre çok daha uzundur. Bu nedenle bir ekin kargasını ilk gördüğünüzde paçaları olduğunu düşünebilirsiniz.

Kalın gaga yapıları sayesinde yaşadıkları bölgelerde besin bulmakta zorlanmayabilirler. Çünkü kalın olduğu kadar güçlü, kuvvetli bir gaga yapısına sahiptiler. Gagaları siyahtır, çok uzun değildir. Aynı şekilde ayak ve bacakları da siyah renge sahiptir ve vücutları ile orantılı şekilde uzunlukları vardır. Çok uzun olmadıkları gibi çok da kısa sayılmazlar.

Ekin Kargası’nın Yaşamı

Ekin Kargası’nın yaşamı ülkemizin her bölgesinde sürdürülebilir. Göçmen özelliğe sahip bu kuşlar, yaz ve ilkbaharları Kuzey- Doğu Anadolu, Trakya, Ege, Marmara gibi bölgelerde geçirirken; kışları daha çok ülkenin orta kesimlerine doğru göç ederler. Güney bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi de ekin kargalarının kış aylarında tercih edeceği bölgeler arasında olabilir.

Ekin kargalarının beslenmesi mevsimsel özelliklere göre değişiklik gösterebilir. Kışın genellikle bitkisel besinlerle beslenirler. Bu besinler: tohum, bitki ve tane olabilir. Yazın ise daha etçil beslenme şekline sahiptirler. Yaz aylarında kurtçuklar, böcekler, solucanlar ve bazen çeşitli hayvan leşlerini de yiyebilirler. Besin bulamadıkları durumlarda çöplerdeki artıkları yedikleri de görülmüştür.

Ekin kargası yavruları doğdukları andan itibaren 2-3 haftalık bir kuluçka sürecine girerler. Bu süre tamamlandıktan sonra kuluçkadan çıkan yavruların uçması hemen gerçekleşmez. 5 haftalık olmadan uçamayan ekin kargaları, bu süreç de tamamlandığında uçmak için hazır hale gelirler. Kış aylarını göç halinde geçirirler. İlkbaharın gelişiyle başlayan yuva kurma ve kur dönemleri gelmiş demektir. Yaz boyu bu durum devam eder. Bu aylarda çiftleşerek çoğalan ekin kargaları, çoğaldıktan sonra koloni halinde göçlerine devam ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir