Kategoriler
Genel

Doğan

Doğan gündüz yırtıcı kuşlarından biridir ve Doğangiller familyasında yer alır. Bu kuşun bazı türlerine kerkenez ismi verilir. Kahverengi, siyah ve beyaz renkli tüylere sahiptir. Bu tüyler vücudunun değişik bölgelerine göre değişiklik gösterir.  Bilinen altmış tane türü olan bu kuş, oldukça saldırgandır. En belirgin fiziksel özelliklerinden biri çenesinde bulunan siyah tondur.

Fiziksel Özellikleri:

Doğan genellikle 42-47 cm boy uzunluğuna sahiptir ve dişileri erkeklerine göre daha iridir. Dişi olanlarını erkek olanlardan ayırt etmenin bir diğer yolu ise belirginleşen kanat uzunluğudur. Doğanların kanat uzunlukları tam açtıkları takdirde 90 santime kadar ulaşabilir.

Çok hızlı bir şekilde uçabilen bu kuşların özel bir kanat yapısı bulunur. Güçlü bir yapısı olan bu hayvan yırtıcı bir kuş olması nedeniyle korkulan bir kuş türüdür. Dünya üzerindeki nüfusunun azalmasının en büyük nedeni doğanları avlayan avcılar ve yumurtalarını toplayanlardır.

Yaşam Alanları:

Özgürlüğü ve kendi başına olmayı çok seven doğan sürüyle birlikte hareket etmez. Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya, Tanzanya, Asya ve bazı Okyanus adalarında bulunurlar. Bu kuşlar suya yakın olan yerlerde ve sarp kayalarda yaşamayı tercih ederler. Sürü halinde bulunamayacağı gibi tek başına yakalamak da pek mümkün değildir. Kış mevsiminde yiyecek bulamadıkları ve şehre gelip burada güvercinle beslendikleri bilinir. Bu tür kuşlar genellikle yuva yapmadan yaşarlar ve kendilerine rastgele bir yuva seçerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir