Kategoriler
Genel

Cennet Papağanı

Cennet papağanı genellikle yapısı gereği sıcakta yaşar. Dünya üzerinde en çok Hint Okyanusunda yer alan adalarda görülür. İnsanlara en yakın olan ve evde beslenebilen kuş türlerinden biri olarak bilinir. Cennet papağanı bakılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri kafes boyutuna dikkat etmektir. Bu papağan geniş bir kafeste yaşam ister.

Fiziksel Özellikleri:

Fiziksel özelliklerine baktığımızda ağırlıklarının ortalama olarak 50 gram olduğunu görebiliriz. Boyları ise 12-19 santim arasında değişiklik gösterebilir. Bu kuş türünün yaşam ömrü ortalama olarak 10 yıl olarak bilinir.

Oldukça sivri bir gagası bulunan cennet papağanları; parlak ve güzel görünümlü tüylere sahiptir. Bu kuş türünün 32 farklı renkte çeşidi bulunur. Bu kuş türünün evcilleştirilmesi ve konuşması cinsiyetine göre değişiklik gösterir. Erkekleri genelde birkaç kelime öğrenmesine rağmen dişileri çok konuşkandır.

Cennet Papağını Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Cennet papağanı evde kolaylıkla beslenebilen, insanlara çok yakın duran bir kuş türüdür. Evde cennet papağanı beslemek isteyen kişiler öncelikle gözlerinin parlak olup olmadığına, tüy sağlığına ve burnunun nemli olup olmadığına dikkat etmelidir. Aksi bir durum söz konusuysa, sağlıksız bir kuş ile karşı karşıyasınız demektir. Bu papağan alındıktan sonra mutlaka büyük bir kafes de alınması gerekir. Aksi takdirde hayvan yerine alışamaz ve evcilleşmesi daha uzun sürer. Kafes seçerken içinde rahatça hareket edebileceği, ferah bir kafes tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir