Kategoriler
Genel

Cennet Kuşu ve Özellikleri

Cennet Kuşu ve özellikleri son zamanların oldukça sık bir şekilde araştırılan konularından olmaktadır. Muhteşem tüy yapısıyla birlikte görenleri kendine hayran bırakan Cennet kuşu ailesinin bilimsel olarak belirlenen ismi “Paradisaeidae” olarak dikkat çekmektedir. Çoğunlukla Avustralya, Yeni Gine ve Endonezya’da yer alan söz konusu kuş cinsinin tüy yapısı kadar öne çıkan bir diğer özelliği ise ötüşleridir. Ötüşlerinin oldukça güzel olması sebebiyle cennet kuşu ile ilgili olarak tüm Dünya’da “cennetten gelen” ismi kullanılmaktadır.

Yağmur ormanlarının tahribata uğraması sebebiyle; Dünya’nın mucizesi olarak öne çıkan söz konusu kuşların nesli; son zamanlarda çıkan haberlere göre tehdit altına girmiş durumdadır. Cennet kuşu ailesi olarak büyük sınıf içerisinde yer alan kuş türü sayısı 42’dir.

Erkek cennet kuşlarının rengi oldukça parlaktır ve çok detaylı kuyruk yapıları bulunmaktadır. Erkekler tüylerini açtıklarında; eşsiz bir güzellik sunarlar. Bu da onlara çiftleşme döneminde dişilerini etkileme noktasında oldukça güzel bir özellik olarak sunulmuştur.

Dişi cennet kuşlarının rengi kahverengi ya da gri olarak dikkat çeker. Görünüşleri, erkek cennet kuşlarına kıyasla daha hoştur.

Meyve, tohum ve böcek yiyerek beslenerek hayatta kalan cennet kuşları 15 cm ila 110 cm aralığında değişen boyutlarda olabilirler. Ormanda yaşayan ve tamamen vahşi olan cennet kuşlarının 110 cm boyuta sahip olduğu ölçülmüştür.

Cennet kuşlarına evrimsel açıdan en yakın hayvanlar Dünya genelinde kargalar olarak belirlenmiştir. Ailedeki tüm cennet kuşu türlerinin DNA’sının inceleme altına alınmasının sonrasında Cennet Kuşu familyasının bundan 24.000.000 önce ortaya çıktığı kesinleşmiştir.

Cennet Kuşu Ötüşü ve Dansı

Kendine özgü ötüşü ve dansı bulunan cennet kuşunun bu denli popüler olması tamamen bu 2 özelliğiyle olmuştur. Tüylerin mikroskobik yapısı inceleme altına alındığında ise, gelen ışığın hemen hemen tamamını absorbe ettiği gözlemlenmiştir. Yani cennet kuşu tüyleri; ışık geçirmeyen bir yapıya sahiptir.

Açıldığında büyüleyici bir görüntü sağlayan cennet kuşu, hızlı ve küçük hareketlerle hem sağa hem de sola doğru; tüylerini açıp kapatarak muhteşem bir dans gösterisi yapmaktadır. Bu sebepten dolayı da; birçok hayvan platformunda sık sık videolarına yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir