Kategoriler
Genel

Büyük Kaya Sıvacı Kuşu (Sitta Tephronota)

Büyük kaya sıvacı kuşu (Sitta Tephronota) ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde rastlanan yaklaşık 15 mm boylarında ya da biraz daha büyük kuş türüdür. Genel itibariyle rakımı 1000 metre olan bölgelerde yaşamlarını sürdürdükleri görülür. Fakat özellikle Gaziantep bölgesinde 500 ile 700 metre rakımlarında yaşadıkları da görülebilir. Yaşam alanı olarak kayalıkları ve yüksek dağların yamaçlarını tercih eder. Dağların ormanlık olmayan bölgeleri büyük kaya sıvacı kuşu için daha elverişlidir. Çünkü ağaçlara konmayı pek fazla sevmezler. Bu türdeki kuşları taş üstünde görmek ağaç üstünde görmekten daha olanaklıdır.

Büyük kaya sıvacı kuşu gövdesine göre daha büyük bir kafa yapısına sahiptir. Özellikle uzun gagasının gövdesi ile orantılı olduğu pek söylenemez. Gagasından başlayarak boynuna kadar uzanan siyah bir şeridi andıran tüyleri vardır. Bu tüylerin dizilişi kalın bir sürme görüntüsü verebilir. Gaganın iki yanından başlayarak göz üstünden boyna kadar devam eder. Bu sürme görüntüsünün yani boynun alt kısımları tamamen beyaz tüylerle kaplıdır. Bu beyaz kısım kanatları hariç gövdesinin geri kalanında hakim bir bölümdür. Gagasının ve başının üst kısımlarından itibaren kanatları da dahil olmak üzere gri ve parlak tüylere sahiptir.

Büyük Kaya Sıvacı Kuşunun Yaşamı

Büyük kaya sıvacı kuşunun yaşamı genel itibariyle aynı coğrafik bölge üzerinde başlar ve devam eder. Çünkü büyük sıvacı kuşları göç eden türde kuşlar değildir. Yerel kimliğe sahip türler arasındadır. Yani kargalar gibi büyük koloniler halinde göç eden sıvacı kuşları görmek pek de mümkün olmaz. Irak, İran, Hindistan, Kazakistan, Afganistan, Azerbaycan ve Ermenistan gibi ülkelerde yaşamlarını sürdürebilirler. Ülkemizde de özellikle Doğu bölgesinin kayalık kısımlarında yaşarlar.

Erkek ve dişilerini birbirinde ayırmak pek de kolay değildir. Ayırt etmenin tek yolu kuyruklarının altındaki renk farklılığıdır. Çoğu kuş tüyü gibi böcek, tohum ve kabuklu yemişler ile beslenir. Gagası küçük olmasına rağmen oldukça güçlü yapıya sahiptir. Bu nedenle kabuklu yemişlerin kabuklarını oldukça rahat kırabilir.

Büyük Kaya Sıvacı Kuşunun Biyolojisi

Büyük kaya sıvacı kuşunun biyolojisi tek eşli olması ile oldukça dikkat çekicidir. Zaten tür arasındaki üreme mesafeleri de oldukça fazladır. Bu nedenle yaşamları boyu tek eş ile ürerler. Kayalarda yaşamaları ile ünlü oldukları için yuvalarını da kayalık bölgelere yaparlar. “Yuvayı dişi kuş yapar.” Deyimi büyük kaya sıvacı kuşu için pek geçerli değildir. Çünkü ot, çamur gibi maddelerden yapılan yuvaların yapım sürecinde hem dişi hem de erkek sıvacı kuşu çalışır. Kuluçka süreleri yaklaşık 2 haftadır. Ortalama yaşam süreleri 5 yıl olmasına rağmen 10 yıl kadar yaşayan örnekleri de kayıtlarda mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir