Kategoriler
Genel

Kaz

Kaz, çeşitli renklere ve perdeli ayaklara sahip kuşların genel adıdır. Sarı ve beyaz tüylü kazlar olduğu gibi boz tüylü kazlar da vardır. Erkek ve dişi kaz hemen hemen aynı boyuttadır. Ördekten daha büyük, kuğulardan daha küçük olan kazlar; Ördek ve kuğular ile çok benzer olmalarına rağmen beslenme şekilleri onlarınkinden farklıdır. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak bulunurlar. “Kars Kazı” ülkemizin meşhur değerleri arasındadır. Yurtdışında dahi Kars Kazı almak için gelenlerin olduğu bilinir. Özellikle diğer et türlerinden çok farklı bir tadı ve lezzeti olduğu söylenir. Bu kadar yoğun olarak tercih edilmesinin nedenleri arasında muhakkak bu özelliği de vardır.

Kazların Özellikleri

Kazların özellikleri arasında en önemlisi yukarıda belirtildiği gibi kuğu ve ördeklerden farklı olan beslenmesidir. Kuğu ve ördeklerin aksine kazlar, genellikle ot ile beslenir. Bazen böcek, solucan ve yumuşakçaları yedikleri görülse de en sık tükettikleri besin ottur. Ördek kadar hızlı yüzemezler fakat su da yüzmeyi çok severler.

Uzun süre boyunca suda kalırlar ve kalmak isterler. Suyun üstünde uzun süre kalabildikleri gibi suyun altında da uzun süre kalabilirler. Savunma sistemleri gaga ve kanatlarından ibarettir. Tehlikelere karşı gaga ve kanat ile saldırabilirler. Uzun kanatları uçları sivridir. Boyunları gövdelerine oranla daha kısadır. Yuvalarını sığ sulara yapmayı tercih ederler. Bazen bir tümsek üstüne yuva yaptıkların da görülür. Kuluçka sürecinden sonra yumurtadan çıkan yavruların tüylenmesi yaklaşık 1 ayı bulur. 1 ayın ardından yavrularda sarı tüylerin çıktığı görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir