Kategoriler
Genel

Bülbül

Bülbül güzel sesiyle bilinen bir kuş türüdür. Bülbüller sinekkapangiller ailesindendir. Halk arasında her ne kadar bülbül olarak bilinse de, hazar ve seher kuşu olarak da bilinmektedir. Akdeniz bölgesinde yer alan bahçelerde ve ormanlarda sık sık rastlanabilen bir kuş türü olarak bilinir. Özellikle geceleri daha çok öttüğü bilinir ve ötüşlerindeki ses tonu her seferinde farklıdır.

Yaşam Alanı

Bülbül yaşam alanları genellikle genç ağaçların bulunduğu bölgelerdir. Yaşam alanı olarak kendilerine hava sıcaklığının ortalama olarak 25 derece olduğu, deniz seviyesinin yaklaşık 200 metre üzerinde, kuralık özelliğinin düşük olduğu bölgeleri tercih ederler. Bu kuşlar yırtıcı kuşlardan korunmak için onların yaşam alanı olan yerlerde bulunmamayı seçer. Almanya Ren bölgesinde yaşam alanı özellikleri uyduğu için bulunurlar.

Özellikleri

Bülbül genellikle kızılkuyruk kuş türüne benzetilir. Kızılkuyruk kuşundan ayrılan bir özelliği kuyruk ve bacağının koyu renkte olmaması olarak bilinir. Ağırlıkları ortalama 21 gram olup boyları 16,5 cm’dir. Erkeği ve dişisi birbirine çok benzer bu nedenle ayırt etmesi zordur.

Ayırt edilmesi için kanat boylarına bakılır çünkü erkek bülbülün kanat boyu dişisine göre daha uzundur. Alaca Baykuş türü canlı dünyasındaki en büyük düşmanı olarak bilinir. Bitkilere zarar veren böceklerden beslenen bülbül, doğanın dengesini koruyabilmesi için önemli olan hayvanlardan biridir. Yaşlı olan erkek bülbüllerin genç olanlara göre daha sık çiftleştiği görülür. Çiftleşme dönemindeki erkek bülbüllerin ötüşlerinde bazı değişimler gözlemlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir