Kategoriler
Genel

Bozkır Tuygunu

Atmacagiller familyasından bir tür olan Bozkır tuygunu tıknaz bir tuygun türüdür. Bu kuş türlerinin erkekleri çok açık renklidir. Göğüs tüylerinde siyah ve beyaz renkler bulunur. Kanat altları ise beyaz renklidir. Dişileri ise daha çok çayır tuygunlarına benzemektedir. Erkeklere göre karnı daha çık renklidir. Göğüs ve kafa kısımları ise daha koyu renklidir.  Dişisi erkeğinden deha iri olan bu türde erkekler genellikle 300 gram ağrılığında olurken dişiler ise 450 gram ağırlığına sahip olmaktadır.

Bozkır Tuygunu Yaşam Alanları

Doğuya doğru bir yayılımları olan bozkır tuygunu yaşam alanları genellikle geniş bir alanda üreyebilecekleri enlem ve hava koşullarıdır. Özellikle üreme dönemlerinde Ermenistan’da yer alırlar. Kış aylarını ise Afrika’da geçirmektedirler. Bu kuş türleri orman ve savanalar dışında geniş ve düz alanlarda da yaşamlarını sürdürmeyi tercih etmektedirler. Ormanlarda yaşam sürmeye adapte olmuş gibi görülseler bile yine de seyrek otlu ve kuru bozkırlarda daha sık görülürler. Yarı çöller, bozkır vadileri ve kuru bozkırlar asıl yaşam alanlarıdır.

Göç ederken genellikle kalabalık gruplar halinde gezerler. Davranış şekilleri ise avlama bölgelerinde yer alan av sayısının azlık ve çokluğu ile ilişkilidir.

Bozkır Tuygunu Beslenmesi

Genellikle günlerinin çok büyük bir bölümünde avlanırlar. Bunun dışında kurbağa ve sürüngenleri nadiren de olsa avlayabilmektedirler. Avlanırken yere yakın yerden uçarak avlarına ani dalışlar yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir